Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul giderek yakınlaşıyor

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu çalışmalarında yüzde 52 fiziksel gerçekleşme sağlandı. Projede şimdiye kadar 11.2 milyar lira harcandı

Giriş Tarihi: 17.12.2015
İstanbul giderek yakınlaşıyor
İstanbul-İzmir arası ulaşımı 3,5 saate indirecek olan 433 kilometre uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yüzde 52'si tamamlandı. Yaklaşık 8 bin personelin görev aldığı, bin 568 iş makinesinin kullanıldığı projede çalışmalar son sürat devam ederken, şu ana kadar projeye 11,2 milyar lira harcandı. İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki projenin çalışmaları aralıksız sürüyor. Projenin en önemli kısımlarından olan ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü çalışmaları, iş programına uygun olarak devam ediyor. 252 metre kule yüksekliği, 35,9 tabliye genişliğine sahip köprünün bin 550 metre orta açıklığı ile toplam 2 bin 682 metre boyunda olacağı belirtiliyor. Asma köprü çelik kule bloklarında nihai kot olan +252 metreye ulaşılırken, ana kablo montajı devam eden köprünün tabliye montajına ise bu ay içerisinde başlanacak. İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün Mart 2016 sonuna kadar yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedefleniyor. Proje kapsamında Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli olma özelliğine sahip Samanlı Tüneli'nde de çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Toplam 3 bin 590 metre uzunluğundaki 2 tüpten oluşan Samanlı Tüneli'nin kazı, nihai beton, elektrik, elektronik, elektromekanik işleri ve bitümlü sıcak karışım kaplama çalışmaları bitti. Bin 250 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan Selçukgazi Tüneli'nde yüzde 89'u tamamlandı.

TÜNEL DE BİTİYOR

Bin 605'er metrelik iki tünelin yer aldığı Belkahve Tüneli'nde ise kazı destekleme çalışmalarının tamamlandığı, nihai beton kaplama çalışmalarının da devam ettiği kaydedildi. Gebze-Bursa kesiminde 6, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç- Manisa kesiminde 6, Kemalpaşaİzmir kesiminde ise 2 olmak üzere 14 betonarme viyadükte çalışmalar hızla ilerliyor. Gebze-Orhangazi-Bursa, Bursa- Balıkesir-Kırkağaç, Manisa İl Sınırı-İzmir arasındaki kesimlerde toprak işleri, sanat yapıları ve üst yapı çalışmaları sürdürülüyor. İzmir-Turgutlu-Kemalpaşa arasındaki 5,2 kilometrelik bağlantı yolu 20 Ekim 2015'de trafiğe açılmıştı. Bu yıl sonu itibarıyla ise Altınova- Gemlik kesiminin hizmete girmesinin hedeflendiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul giderek yakınlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN