Egeli sanayiciler taleplerini iletti

EBSO Başkanı Yorgancılar, Oda'nın meclis toplantısına katılan Bakan Fikri Işık'a sanayi üretiminin gelişmesini sağlamaya yönelik isteklerini içeren dosyayı verdi

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Egeli sanayiciler taleplerini iletti
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, önceki gün 'de açılışlara katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a içinde talep ve çözüm önerileri bulunan dosyayı sundu. Dosyanın içeriğinde Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun (YOİKK) eski işlevine dönmesi, Devletin analiz yapılan kurumlarında özel sektörün temsil edilmesi, mesleki liselerinin TOBB'a devri sağlanarak, Almanya, Avusturya örneklerinde olduğu gibi yeni bir sistemin kurulması, kamu kaynaklı TRT payı, enerji fonu gibi kesintilerin ve peşin vergi uygulamasının kaldırılması, düzenli vergi ödeyenlere SGK modelinin uygulanması, Suriyeliler için üretime dönük mesleki eğitim sisteminin kurulması, kadın istihdamının teşvik edilmesi, Kamu İhale Kanunu'nun 63. maddesinde değişiklik, Ar-Ge merkezlerinde Temel Bilimler Mezunlarının istihdamının mecbur edilmesi ve uluslararası Ar-Ge standartları ve kriterlerinin uygulanması gibi başlıklar yer alıyor. Dosyayı detaylı bir şekilde inceleyerek sonuçlarını bildireceğini belirten Bakan Işık İzmir'e daha sık gelme sözü verdi. EBSO Meclis toplantısında konuşan Bakan Işık asgari ücretin işverene yük getireceği konusundaki eleştirilere ilişkin, "Asgari ücretin işverenler açısından nasıl minimize edileceği konusunda çalışmalar sürüyor ama 'yükün tamamını kamu alsın' fikri doğru değil" dedi. İzmir'de ilaç ve tıbbi cihaz sektörüne yönelik ciddi çalışma yapacaklarını kaydeden Işık, "Bu sektörün en önemli ihtiyacı nitelikli insan. Bu da İzmir'de çok" diye konuştu.

YENİ BİR HİKAYE GEREKİYOR
İzmir temasları kapsamında Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) Çok Amaçlı Teknoparkı'nın Tınaztepe'deki ikinci binası Beta'nın açılış törenine de katılan Bakan Işık, Türkiye'nin 13 yılda çok önemli başarılara imza attığını, milli gelirin yükseldiğini, ihracatın arttığını belirterek şöyle devam etti: "Bunlar gerçekten önemli başarılar ama Türkiye'nin yeni bir başarı hikayesine ihtiyacı var, yeni atılıma ve yeni sıçramaya ihtiyacı var. Bu atılımın ve sıçramanın yapılabilmesi için bir tek ön şartımız var, Ar-Ge ve inovasyon. Artık Türkiye güçlü olduğu alanlarda katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda...2 milyar doların üzerinde ihracatımız var ama yetmiyor, daha iyisini yapmak zorundayız. Bunun için de önümüzdeki hafta bir Ar-Ge reform paketini hazırlıyoruz. Teknoloji geliştirme bölgelerini ihtisas teknoparkları noktasına da getireceğiz." Türk insanının yaratıcı olduğunu söyleyen Bakan Işık, "Takım oyununu iyi oynayamıyoruz, eksiğimiz bu. Takım oyunu becerisini de kazandırdığımız zaman Türkiye'yi tutabilene aşk olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egeli sanayiciler taleplerini iletti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN