Büyük zarar iddiası

Üçkuyular'da yargıya taşınan imar planı davasında, mahkeme bilirkişiyi değiştirdi. Davacıların avukatı Turan, "Büyükşehir DOP'unu yüzde 22 ile sınırlı tutarak kasasını 30 milyon lira zarara uğrattı" dedi

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Büyük zarar iddiası
İzmir'de yıllardır tartışmalara neden olan Üçkuyular Pazaryeri ve çevresindeki araziye AVM ve otel yapmasına olanak sağlayan 1998 yılında yürürlüğe giren imar planının iptali davasında şok gelişme yaşandı. İzmir 1. İdare Mahkemesi, davacıların itirazı üzerine bilirkişiyi değiştirdi. Dava dosyasındaki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşan Avukat Mustafa Kemal Turan, ODTÜ görevlilerinden oluşan yeni bilirkişinin bugün arazide inceleme yapacağını söyledi. Turan, söz konusu arazi ile ilgili imar plan tadilatı yapılırken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kısa adı DOP olan 'Düzenleme Ortaklık Payı'nı yüzde 40 terk yerine yüzde 22 ile sınırlı tutarak kasasından 30 milyon lira kamulaştırma parası ödenek zorunda kaldığını, dolayısı ile de belediyeyi zarara uğrattığını öne sürdü. Davacıların avukatı Mustafa Kemal Turan düzenlediği basın toplantısında, söz konusu alanın 1998 yılı öncesinde imarı planlarında sosyal donatı alanı olarak işli olduğunu, hak sahiplerinin alanın yüzde 70'ni kamuya bedelsiz terk edip, geriye kalan yüzde 30'una 1 emsal yapılaşma hakkı isteğinin o süreçte Balçova ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmediğini söyledi. Bu hakkı alamayan hak sahiplerinin yeri düşük bedelle mecburen sattıklarını belirten Turan "Bugün 50 bin metrekarelik mülkiyette, 100 bin metrekare inşaat hakkı vardır. Tüm Balçova ilçesinde 1 emsal yapılaşma hakkı, kamuya terk yüzde 40 iken, burada 2.5 emsal yapılaşma hakkı ve kamuya terk yüzde 22'dir. Tüm Balçova 100 metrekare arsada 60 metrekare yapılaşma elde ederken burada 100 metrekare arsada 195 metrekare yapılaşma hakkı elde edilmiştir. Bizim hesaplarımıza göre 2 milyar TL'lik haksız kazanç vardır" dedi. Turan, 1998 yılından bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyenin yaptığı tadilatların da dava kapsamında olduğunu söyledi.

KAMU ZARARI OLUŞTU
Büyükşehir'in söz konusu imar plan tadilatında düzenleme ortaklık payını üst sınır olan yüzde 40 yerine 22 ile sınırlı tutmakla belediyeyi zarara uğrattığını öne süren Turan; "Büyükşehir Belediyesi Düzenleme Ortaklık Payı'nı yüzde 40 yerine yüzde 22 ile sınırlı tutunca söz konusu arazideki 137 ve 41 parselleri yol ve yeşil alan için kamulaştırmak durumunda kalmıştır. Yani hiç gereği yokken belediyenin kasasından kamulaştırma için yok yere 30 milyon TL çıkmıştır. Böylece kamu zarara uğratılmıştır. Oysa ki DOP oranı yüzde 22 değil de 28 olarak alınmış dahi olsa söz konusu parseller kamulaştırılmak zorunda kalınmayacak, belediyenin kasasından da bu para çıkmayacaktı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük zarar iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN