Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oyuncak bebek alıp dileniyorlar

İzmir'de dilencilere yönelik düzenlenen operasyonda merhamet sömürüsü için kucağında "oyuncak bebek" taşıyan kadınlar dikkati çekti

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Oyuncak bebek alıp dileniyorlar
İzmir'de son dönemde yabancı uyruklu sığınmacıların sayılarının artmasıyla birlikte kentteki dilencilik faaliyetleri de yoğunlaştı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, Göç İdaresi Başkanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıtası işbirliğinde kurulan 8 ayrı ekip tarafından, aralarında çok sayıda yabancı uyruklu kişinin de bulunduğu dilencilere yönelik çalışma başlatıldı. Son 10 günde birçoğu dilenciliği meslek haline getiren 345 kişi hakkında işlem yapıldı.

2 BİN 400 TL ÇIKTI

Yakalananlar arasında kucağındaki oyuncak bebekle veya içinde bebek olduğu izlenimi verilen boş battaniyeyle duygu sömürüsü yaparak para toplayanlara da rastlandı. Dilencilerden bazılarının kendine sağır-dilsiz görünümü vererek hayırsever vatandaşları etkilemeye çalıştığı tespit edildi. Yaşlı bir dilencinin üzerinden ise çoğunluğu yüzlük banknotlar halinde 2 bin 400 lira çıktı. Müdahale edilen dilencilerden yabancı uyruklu olduğu belirlenen 79'u Göç İdaresi Başkanlığı'na teslim edildi. Bu kişilerin yasal işlemlerin ardından il dışındaki kamp yerlerine gönderildiği ifade edildi. Yakalananlar arasındaki 267 Türk vatandaşı hakkında da yasal işlem yapıldı. İzmir Emniyet Müdürlüğü ayrıca, küçük yaştaki çocukları dilenmeye zorlayan aileler hakkında adli takip başlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncak bebek alıp dileniyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN