Çöpten enerji şart

Yaşar Üniversitesi akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Levent Bilir, hava kirliliğini önlemek için temiz enerji üretiminin şart olduğunu belirtti, "Mutlaka çöpten enerji seçeneği hayata geçirilmeli" dedi

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Çöpten enerji şart
İzmir'de kirli havanın insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasının ardından uzmanlar, temiz hava için temiz enerji üretiminin şart olduğunu söyledi. Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Bilir, en önemli önlemin çevreci enerji kaynaklarına yönelmek olduğuna dikkat çekerek "İzmir ve Ege, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından büyük potansiyele sahip. Yalnızca rüzgardaki potansiyeli kullanarak Ege Bölgesi'nin toplam enerji tüketiminden daha fazla enerji üretmek mümkün. İzmir, Türkiye'nin güneş kapasite oranı en yüksek alanı olan 2. il. Jeotermal ve biyogazdan elektrik üretimi için de büyük bir potansiyele sahibiz. Biyogazda, yaklaşık 2 bin 500 konutun 1 aylık tüketimine eş değer olan potansiyele sahip İzmir'de, mutlaka çöpten enerji seçeneği de hayata geçmeli. Temiz enerji kaynakları kullanılırsa hava kirliliği sorunu zaten kendiliğinden çözülür" dedi.

KALİTESİZ KÖMÜR
Kirliliğin ana nedenleri arasında bilinçsiz yakıt ve kalitesiz kömür kullanımının başta geldiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Levent Bilir, "Doğalgaza geçiş imkanı olup da hala katı yakıt tercih eden merkezi sistem binalar, kaloriferlerin ehil kişiler tarafından yakılmaması, bacalarda filtre sisteminin bulunmaması gibi etkenler de bunu artırıyor. Ayrıca bazı vatandaşlarımız belki de imkansızlıkları nedeniyle kömür ya da odun bile kullanmayıp çöp, lastik, petrol türevi gibi katı yakıtlar kullanıyor. Çevreye en çok bunlar zarar veriyor" diye konuştu.

"BACALAR TEMİZLENMELİ"
Temiz hava için enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Bilir, şöyle devam etti: "Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalı. Kaliteli, ısıl değeri yüksek ve daha az hava kirliliğine neden olacak yakıtlar tercih edilmeli. Doğalgaz ve jeotermal enerji kullanımını artırılmalı. Sıcak su üretimi için güneş enerjili ısıtma sistemleri tercih edilmeli. Binalarda ısı yalıtımı yapılmalı, ortam sıcaklığını gereğinden fazla yükseltmemeli. Kömürü, kükürt dioksiti emme özelliğinden dolayı kireç tozu ile birlikte yakmalı. Kaloriferlerin eğitimli kişilerce yakılmalı, periyodik bakım yaptırılmalı, bacaların zamanında temizliği sağlanmalı. Kömür depoları ve kaloriferli apartmanların denetim altına alınması ile kalitesiz yakıt kullanımını engellenmeli, mümkünse doğalgaz dönüşümleri sağlamalı. Şehirdeki yeşil alanları genişletilmeli. Enerji verimli ve tasarruflu kullanılmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöpten enerji şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN