Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöp tesisi yapılırsa burada tarım biter

Giriş Tarihi: 29.12.2015
Çöp tesisi yapılırsa burada tarım biter

Menderes Palamutarası mevkisinde katı atık bertaraf tesisi kurulmasına ilişkin sürecin başlaması bölge halkını tedirgin etti. Menderesliler, "Kesinlikle tesisi istemiyoruz" diyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Menderes'te kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi, tarım, hayvancılık ve turizmle geçimini sağlayan ilçe sakinlerini tedirgin etti. Egeli Sabah'a konuşan Menderesliler ilçelerinde katı atık bertaraf tesisi kurulmasını istemediklerini söyledi. İzmir'in içme suyu ihtiyacının yüzde 37'lik bölümünün ilçe sınırları içinde yer alan Tahtalı Barajından karşılandığını hatırlatan vatandaşlar, çöp tesisinin burada kurulmasının ilçeye büyük zarar vereceğini dile getirdi. Su havzası içinde kaldığı için tarlalarını istedikleri gibi değerlendiremediklerini, içme suyu kirlenmesin diye de birçok yasakla karşı karşıya kaldıklarını belirten Menderesliler "İzmir'in çöpünü ilçemize istemiyoruz. Buraya çöp tesisi kurdurtmayız" dedi.

RESMİ GİRİŞİM BAŞLATILDI
İzmir'de ömrünü dolduran Harmandalı Çöplüğü yerine, iki yeni katı atık bertaraf tesisi kurmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, güney aksı için Menderes'te kesin karar kılmış, Palamutarası mevkisine tesis kurulması planını kamuoyu ilk olarak Egeli Sabah'tan okumuştu. Büyükşehir Belediyesi bölge halkının tepkisini çekmemek için sessiz sedasız resmi işlemleri başlatmış, Katı Atık Daire Başkanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı ile Palamutarası mevkisinden yaklaşık 500 hektarlık alanı istemişti. Menderes Belediyesi'nin bölgeye hayvan barınağı kurmak için girişim başlattığı ortaya çıkmıştı.

TURİZM VE TARIMI BİTİRİR

Egeli Sabah'ın konuştuğu bölge sakinlerinin görüşleri şöyle:
Mustafa Bayram (Emekli): Kesinlikle böyle bir tesisin ilçemize kurulmasını istemiyoruz. Ne yani, çöp tesisi kurup bizi pisliğin içinde mi bırakacaklar. Böyle bir şeye müsaade etmeyeceğiz.
Ömer Böncü (Emekli): Buraya çöp tesisi kurma düşüncesini geçecekler. Bizim Belediye Başkanımız AK Partili. Orman ve Su İşleri Bakanı hangi partiden? O da AK Partili. Belediye başkanımız halkın istemediği bir tesisin ilçemize kurulmasına izin vermez. Bunlar kıblesini şaşırmış. Yıllarca burada Tahtalı Barajı var diye insanları foseptik çukurlarına mahkum ettiler. Dereye 50 metre mesafede diye insanlara, kendi arazilerine ev yaptırtmadılar. Hem bunu yapacaksın sonra da geleceksin 3-5 milyon nüfusun çöpünü buraya gömeceksin. Yok böyle bir şey."
Orhan Esen (Milli Piyango bayisi): Menderes Ovası çok verimli bir ova. Çöpten sızan kirli sular yer altı su kaynaklarına karışıp kirletebilir. Artezyen çakılarak yer altından çekilen su ile sulanan tarlalarda yetişen ürünler bundan olumsuz yönde etkilenebilir.
Mustafa Bulut (Emekli): İzmir'in çöpünü ilçemize istemiyoruz. Türkiye genelinde hava kalitesi ve iklim koşulları bakımından çok zengin olan iki yer var. Birisi Antalya Kepez diğeri de Menderes. Havamızı da toprağımızı da kirletmesinler.
Bayram Ramitgen (Esnaf): Turistik yere çöp tesisi mi kurulur? Kokusuna tahammül edemeyiz. Hijyenik açıdan da birçok sorunla karşı karşıya kalırız.
Kerim Çam (Palamutarası sakini): Zaten tavuk çiftliklerinden bıktık. Her tarafta sinek var. Buraya bir de çöp tesisi kurulursa kelimenin tam anlamıyla biteriz.
İbrahim Gür (Palamutarası sakini): Bizim buralar zaten tavuk çiftlikleri ile dolu. Çöp tesisinin de buraya kurulması halinde havamız da suyumuz da kirlenir. Nefes alamayız. Kesinlikle Menderes'e çöp tesisi kurulmasını istemiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöp tesisi yapılırsa burada tarım biter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN