Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elini vicdanına koy zammı geri al Başkan

AK Partili üyelerin itirazına rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen toplu ulaşım zammına karşı başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 12 bin kişi destek verdi

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Elini vicdanına koy zammı geri al Başkan
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti Grubu'nun ret oylarına rağmen, kent içi toplu ulaşımdaki zamlı tarifenin kabul edilmesi, İzmirlileri harekete geçirdi. Sefa Cihan'ın change.org sitesi üzerinden başlattığı "zamma itiraz" kampanyasına 8 günde 11 binden fazla kişi destek verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, ESHOT Genel Müdürlüğü'nden gelen zamlı tarife önergesini geçen hafta görüştü. Yeni tarife AK Parti Grubu'nun itirazına rağmen oy çokluğuyla onaylandı.Yeni düzenlemede A tarife adı verilen kent içi ulaşımda otobüs, metro, vapur ve İZBAN'da geçerli tam biniş ücreti yüzde 6.67 oranında artışla 2.25 liradan 2.40 liraya yükseldi. Öğrenci bileti 1.25 liradan 1.35 liraya, öğretmenler için de bilet 1.60 liradan 1.75 liraya çıktı. Zamlı tarifenin kabulünün ardından Sefa Cihan isimli vatandaş 8 gün önce www.change.org üzerinden "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma zammına itiraz ediyoruz" başlığıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyanın açıklama kısmına ise "Bildiğimiz üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yılda toplu taşımaya zam yapma kararı aldı. Biz de bu durumu protesto ediyor ve yapılan zamların geri çekilmesini istiyoruz" diye yazıldı. İmza kampanyası kısa sürede büyük ilgi gördü, şimdiden yaklaşık 12 bin kişi imza kampanyasına katılarak destek verdi.

SERT ELEŞTİRİLER
İmza kampanyasına katılanlar yaptıkları yorumlarıyla Büyükşehir Belediyesi'ni sert şekilde eleştirdi. Yorumlardan dikkat çekenleri şu şekilde:
Işıl Ekmekçiler: Dünyada petrol fiyatları duşerken toplu taşıma ücretlerine zam istenmesi vatandaşa hakızlık.
Özge Altıntuğ: Hem sefer sayılarını azaltmak için bazı otobüs hatlarını iptal edip aktarma yapmaya zorluyorlar, hem de her geçen sene 10-15 kuruş zam yapıyorlar. Bu gidişle dolmuş kullanmaya başlayacağım. Eskimemiş durakları, bozulmamış kaldırımları her sene yeniliyorsunuz. Durakları, kaldırımları yenileyeceğinize ulaşıma zam getirmeyin.
Meryem Atalay: Aziz Kocaoğlu'nun bizleri sürekli daha fakir düşürmeye yönelik yaptığı çalışmaları kınıyorum. Türkiye'nin en pahalı suyunu kullanan ve en çok katı atık bedelini ödeyen bir şehir olmamız yetmiyor, şimdi bir de en pahalı ulaşımı yapacağım öyle mi? Aziz Bey, elini vicdanına koymalı.
Nilüfer Sayılgan:İmzalıyorum çünkü, güzelim İzmirimin ulaşımını yeterince mahvettiler, bir de zamla bizleri daha da zor durumda bırakmasınlar.
Kübra Demirkaya: İmzalıyorum, yaşayan şehir yaşanacak şehir diye sloganlar atıp (İzmir'i) yaşanmayacak bir şehir haline getirmeyin.

KOCAOĞLU'NA MESAJ YAĞMURU
Öte yandan, İzmirliler Başkan Kocaoğlu'nu Twitter üzerinden mesaj yağmuruna tuttu. Zamma tepki gösteren İzmirliler 2 gün içinde (27-28 Aralık) Başkan Aziz Kocaoğlu'nun resmi Twitter adresi olan "bskazizkocaoglu"nu etiketleyip 200 mesaj gönderdi. Kimileri attıkları mesajlarda tepkilerini dile getirirken, kimileri ise change.org'daki imza kampanyasını takipçileriyle paylaştı, destek istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elini vicdanına koy zammı geri al Başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN