Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Carettaya özel hastane

Giriş Tarihi: 1.1.2016
Carettaya özel hastane

PAÜ bünyesindeki DEKAMER hakkında bilgi veren Rektör Bağcı, "Tesisimiz Türkiye'de bir ilk. Denizimiz yok ama caretta caretta hastanemiz var. Onları korumak için çalışıyoruz" dedi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Muğla Dalyan'da dünyaca ünlü İztuzu'nda faaliyet gösteren Türkiye'nin ilk caretta hastanesi PAÜ Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) ile ilgili Egeli Sabah'a çarpıcı bilgiler verdi. Denizli olarak denize kıyıları bulunmamasına rağmen deniz araştırmaları yaptıklarını vurgulayan Rektör Bağcı, "Denimiz yok ama caretta caretta hastanemiz var. Caretta carettaları korumak için çalışıyoruz" diye konuştu.

10 YILDIR EMEK VERİYORUZ

Muğla Dalyan'da dünyaca ünlü İztuzu'nda faaliyet gösteren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Türkiye'nin ilk caretta caretta hastanesi olma özelliğini taşıyor. Deniz ve kumsallarda yaralı halde bulunan deniz kaplumbağalarının tedavisi yapılıp yeniden denize salınıyor. DEKAMER'in PAÜ bünyesinde faaliyet gösterdiğini anlatan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, merkeze 10 yıldır emek verdiklerini vurguladı. Artık emeklerinin zirvesinde olduklarını anlatan Bağcı, "Şimdi orada hem bir araştırma merkezimiz ve hem rehabilitasyon merkezimiz var. Caretta carettalara çene, diş nakli yapıyoruz. Deniz kaplumbağaları denizde balıkçıların ağına takılıp yaralanabiliyor. Yaralanan deniz kaplumbağaların tedavisini burada yapıyoruz. Bunlar uzun yıllar yaşayan kaplumbağalar. Onların sahildeki yumurtalarına her gün bakıyoruz. Türkiye'de bir ilk" diye konuştu. Rektör Bağcı, konuşmasına şöyle devam etti: "Şehrimizin adı Denizli. Denize kıyımız yok ama deniz araştırmaları yapıyoruz. Dolayısıyla bunun dünyaya yayılması, çevrenin korunması, caretta carettaların korunması gibi konularda akademik anlamda katkı veriyoruz. Caretta carettaları korumak için çalışıyoruz. DEKAMER bizim için bir prestij merkezi. Bu yıl 35.si düzenlenen Uluslararası Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Biyolojileri Sempozyumu'nu 18-25 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenledik. Sempozyuma 80 ülkeden 1000 kişi katıldı. Bu sempozyum ABD dışında ilk kez Türkiye'de yapıldı. Sempozyumda 80 ülkeden gelen 1000 kişiye DEKAMER'i ve kaplumbağaların tedavisini anlattık. Doğal korunmayı anlattık. Orada bir ameliyat gerçekleştirdik. Orada çenesi kopmuş bir deniz kaplumbağaya çene cerrahlarıyla, ortopedistlerle ve veterinerle çene protezi taktık. Bir süre sonra baktık çene çalışıyor. Sonra törenle denize saldık. Çene nakli olmazsa beslenmeyince hayvanlar ölüp gidiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Carettaya özel hastane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN