Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kronik sorunlar yine çözülemedi

İzmirliler başta belediye hizmetlerine ilişkin gelişmeler olmak üzere, kendilerini yakından ilgilendiren birçok meseleyi 2014 yılında olduğu gibi 2015'te de önce Egeli Sabah'tan öğrendi

Giriş Tarihi: 1.1.2016
Kronik sorunlar yine çözülemedi
İzmir'de 2015, belediyecilik hizmetleri açısından 2014'ten farklı geçmedi. Toplu ulaşımdaki kriz, altyapı kaynaklı sorunlar, fahiş su faturaları geçen yıla da damgasını vurdu. Bir önceki yıl, özellikle metronun Üçyol-Üçkuyular istasyonuna ilişkin skandallar başta olmak üzere birçok özel haberle İzmir kamuoyunu aydınlatan Egeli Sabah, 2015'te de bu görevini yerine getirdi. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının yanlış hesapları sonucu sekteye uğrayan projeler, oluşan milyonlarca liralık kamu zararı, toplu ulaşım krizi, çöp tesisi sorunu, altyapı eksikliği kaynaklı diğer sorunlar, Egeli Sabah tarafından İzmir gündemine taşındı.

İHALE SKANDALI YARGIDA
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ, 2015 yılında Gaziemir'deki Fuar İzmir'i hizmete açtı. Ancak fuarın açılış sürecinde yaşanan aksaklıkları ve yaşanan sorunları İzmir, Egeli Sabah'ın haberlerinden öğrendi. Ayrıca Egeli Sabah'ın "İhale yasası hiçe sayıldı" ve "Egeria ihaleden önce işe başladı" başlıklarıyla manşetinden duyurduğu ihaleleri mercek altına alan Temiz İzmir Derneği, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

YENİ NESİL GEMİ BOZULDU

Uzmanların "körfez için uygun değil" uyarasına rağmen Büyükşehi Belediyesi'nin körfez içi ulaşımda kullanmak üzere ihale ettiği gemiler 2015'te de sorun çıkarmaya devam etti. Dokuz Eylül isimli gemi, Konak-Karşıyaka seferini yaptığı sırada içerisindeki yolcularla beraber körfezin ortasında bozuldu. Yazılım hatası yüzünden motorlar kilitlendi. 1 saat boyunca gemi 38 yolcusu ile denizin ortasında kaldı. Yolcular, Dario Moreno isimli gemiye aktarılarak kıyıya taşındı.

EGELİ SABAH RAHATSIZ ETTİ

Egeli Sabah'ın, yeni alınmış geminin denizin ortasında arızalanmasını haber yapması, İzmir'deki bazı köşe yazarlarını rahatsız etti. Kentte ki birçok gazetecinin üyesi olduğu cemiyetin patronajında çıkarılan gazetede yazılarına yer verilen söz konusu "gazeteci" geminin arızalanmasının haber değerinin bulunmadığını, böyle önemsiz bir konunun, okuyucu şikayetlerinde bile yer almaması gerektiğini savundu. Dahası bu haberi yapanları "gazeteciliği bilmemekle, cukka almaya çalışmakla" itham etti. Bu açık iftirasına bir dayanak gösterme gereği de duymadı. Gemi mühendisleri ise bahse konu gazeteci kadar bu işleri bilmediklerinden "Geminin körfezin ortasında bozulmasını şans. Arıza gemi iskeleye yanaştığı sırada meydana gelse facia yaşanırdı" yorumunda bulundu.

KUŞ CENNETİNE LAĞIM TEHDİDİ
İzmir'in dünyaca ünlü ve Türkiye'degözlenen 469 kuş türünden 288'inin yaşadığı Kuş Cenneti'nin yakınındaki kanalizasyon şebekesinin çökmesi sonucunda evsel atıklar kanala aktı. Binlerce kuş türü tehlikeyle karşı karşıya kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekipleri, Kuş Cenneti'ne akmasına aylarca göz yumdukları kanalizasyonu Egeli Sabah'ın haberinin ardından bir anda kesti.

ÖĞRETMENE DAYAK
Gaziemir Belediyesi'nin 24 Kasım öğretmenler günü için düzenlediği yemekte Özel Kalem Müdürü Mehmet Tuncer öğretmen Barış Düdü'ye kafa atarak burnunu ve dişini kırdı. Olayın ardından Mehmet Tuncer görevden alındı. CHP'nin İzmir İl Kongresi hayli gergin geçti. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun desteklediği adaylardan Alaattin Yüksel 281 oyla yeni il başkanı olurken diğer aday Nevzat Kavalar'ın da 269 oy alması, yani arada sadece 12 oy fark bulunması, çekişmenin boyutunu da ortaya koydu. Kongrenin en fazla dikkat çeken yönü ise sık sık yaşanan tartışmalar, kavgalar ve suçlamalar oldu. Polemiklerin odak noktasındaki isim Aziz Kocaoğlu'ydu.

ZAM YAĞMURU
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında su, otopark ücretleri, ulaşım, kültür sanat faaliyetleri, ruhsat, ve huzurevi hizmetine kadar hemen hemen her alanda zam yapmayı da ihmal etmedi. Ekim ayında katıldığı bir televizyon canlı yayınında "Bıçak kemiğe dayanmadıkça suya ve ulaşıma zam yapmıyoruz" diyen Başkan Aziz Kocaoğlu'nun açıklamasının üzerinden 10 gün bile geçmeden İZSU Genel Müdürlüğü'nden İzmirlileri üzecek haber geldi. Yeni tarifeye göre konutlarda 0-20 metreküp arası tüketimlerde metreküp bedeli 17 kuruşluk zamla 3 lira 43 kuruştan 3 lira 60 kuruşa çıkarıldı. 21 metreküp ve üstü tüketimlerde ise suyun metreküpü 41 kuruşluk artışla 8 lira 3 kuruştan 8 lira 44 kuruşa çıktı. İçme suyuna yüzde 5 zam yapılırken, otopark ücretleri de zamdan nasibini aldı. Yeni belirlenen tarifeye göre toplu taşıma ücretlerine 10 ile 15 kuruş arasında zam geldi. Buna göre 2.25 lira olan tam bilet, 2.40 liraya, öğrenci bileti 1.25 liradan, 1.35 liraya, öğretmen tarifesi de 1.60 liradan, 1.75 liraya çıkarıldı. Diğer yandan İsmet İnönü Kültür Sanat Merkezi ve İzmir Sanat'taki sanat etkinliklerinin ücretleri de alınan kararla artırıldı.

VAHŞİ DEPOLAMA SÜRÜYOR
Kentin çöpleri 2015'te de vahşi depolama yöntemiyle toplanırken, etrafa mikrop saçan ve patlama riski taşıyan Harmandalı Çöp Depolama Alanı yakınındaki evlerde yaşayan vatandaşların isyanı sonuçsuz kaldı. Büyükşehir, Yamanlar ve Menderes Armutalan'da iki modern katı atık bertaraf tesisi kurmak üzere adımlar atsa da henüz somut bir gelişme sağlanamadı. "Yüzülebilir körfez" hedefi ise etrafa ağır kokular yayan denizle bağlantılı derelerin temizliğini bile sağlanamadığı için tatlı bir hayal olarak kaldı.Yüzde 65'i depreme dayanıksız binalardan oluşan İzmir'de kentsel dönüşümde somut bir adım atılamadı. Altyapı sorunları çözülemeyen İzmir'in alt geçitleri ve caddeleri yağışlı havalarda göle döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kronik sorunlar yine çözülemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN