Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son uyarı istinat duvarından geldi

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Son uyarı istinat duvarından geldi

Narbel Yolu, yüksek eğim nedeniyle güvenlik riski taşıdığı yönündeki uyarılar dikkate alınmadan 2008'de açıldı. Kocaoğlu'nun "İzmir'in en pahalı yolu" diye nitelediği yolda dün istinat duvarı çöktü

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2008 yılında, o günün raiç değerleriyle 11.5 milyon lira harcayarak hizmete soktuğu, fakat eğimin yüksek olması nedeniyle belediye otobüslerinin kullanamadığı Narbel Yolu'nda istinat duvarı çöktü. Narbel Konutları ile İnönü ve Atatürk Mahalleleri'nin ulaşım sorununu çözmek amacıyla planlanan Narbel Yolu'ndaki eğimin standartlara uygun olmadığı, dolayısıyla can ve mal güvenliği açısından risk teşkil ettiği yönündeki eleştiriler dikkate alınmadı. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "İzmir'in en pahalı yolu" diye nitelendirdiği, 11,5 milyon lira maliyetli, bin 670 metre uzunluğundaki yol, Kasım 2008'de hizmete açıldı.

ESHOT OTOBÜS SOKMADI

Narbel Yolu'nun Balçova Zeytin Sokağı'na inen bölümündeki eğimin yüzde 21'leri bulması trafik kazalarına yol açtı. Böyle olunca "İzmir'in en pahalı yolu" aynı zamanda "kentin en az kullanılan yolu" haline geldi. ESHOT Genel Müdürlüğü, eğimin fazla olması nedeniyle açıldığı ilk günden itibaren, can ve mal güvenliği riski oluşturduğu gerekçesiyle yeni yol güzergahına otobüs seferi koymadı. İzmirli avukat Mustafa Kemal Turan, konuyu yargıya taşıdı ve yolun yapımına imkan tanıyan imar planlarının iptali istemiyle İzmir 2. İdare Mahkemesine dava açıldı. Mahkeme tarafından atanan bilirkişiler Kemal Mert Çubukçu, Şebnem G. Dündar ve Levent Ünverdi yola ilişkin belediye lehine rapor hazırladı. Avukat Kemal Turan bilirkişi raporuna itiraz etti. Mahkeme de bunun üzerine yeni bilirkişi atadı. Süreç bu şekilde işlerken, dün Narbel Yolu'nun Balçova Zeytin Sokağı'na inen bölümündeki istinat duvarları çöktü. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler Balçova ve Narlıdere arasındaki geçişi sağlayan Zeytin Sokağı araç trafiğine kapattı. İş makineleri çökmenin meydana geldiği alanda çalışma yapmaya başladı. Büyükşehir Belediyesinin yolun çöken bölümüyle ilgili nasıl bir yöntem izleyeceği merak konusu oldu.

BİLİME ve HUKUKA AyKIRI

Avukat Mustafa Kemal Turan, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada, duvarın çökmesinin, yola ilişkin baştan beri dile getirdikleri tehlikeleri ortaya koyduğunu dile getirdi. Bilirkişilerin "bilime, hukuka ve tekniğe aykırı" raporundaki yanlışlıkların Danıştay tarafından da görüldüğünü anlatan Turan, "Şunu ifade etmek istiyorum ki bundan daha vahim, insan hayatın açısından büyük tehlikeler bu yolda söz konusudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hukuka, bilime ve tekniğe aykırı bu yolu acilen baştan sona elden geçirmelidir. Her an patlamaya hazır bu bombanın kimse zarar görmeden temizlenmesi gerekmektedir. Her şeyden önce hukuka saygımız varsa bu yerine getirilmelidir. Felaket tellallığı yapmak istemiyoruz ama facialar bu yolun kaderidir"diye konuştu.

YARGIYI YANILTTILAR

Söz konusu bilirkişileri "yanlışları doğru göstermekle" suçlayan avukat Mustafa Kemal Turan "Hataların hepsi affedilebilir ancak idari yargıdaki bilirkişi sisteminde Büyükşehir Belediyesinin her türlü yanlışını doğru gösteren, aleyhine rapor yazmayan bilirkişi oluşumu affedilemez. Danıştay gelip burada kendisi keşif yapmadı ama bilirkişinin yanlışlığını gördü. En büyük tehlike bilirkişi sisteminin idari yargıyı yanıltarak adaleti şaşırtmasıdır. Biz bu davada bunu gördük, raporda imzası olan bilirkişileri savcılığa verdik. Sonuna kadar bunu takip edeceğiz. Bu manada yapılan bir haksızlık varsa da hesabını soracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son uyarı istinat duvarından geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN