Türk mühendisler ilki başardı

Gediz Üniversitesi'nden Doç.Dr. Selim Solmaz ile doktora öğrencisi Yunus Kaynar'ın buluşu sayesinde, kazanlar artık elektrik kesintilerinde devre dışı kalmayacak

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Türk mühendisler ilki başardı
Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'ndeki milli teknoloji geliştirme çalışmalarında yeni bir başarıya ulaşıldı. Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz ve Makine Mühendisliği Doktora Öğrencisi Yunus Kaynar, kombi gibi ısı kazanlarının elektrik kesintileri sırasında devre dışı kalma sorununa son veren yeniliğe imza attı.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dünyada bir ilk olan, patenti alınan buluşu, Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında destekledi. Doç. Dr. Solmaz, Gediz Üniversitesi'nde geliştirilen yüzde 100 yerli teknolojinin doğalgaz, LPG, kömür ve fuel oil ile çalışan tüm ısı kazanlarında uygulanabileceğini açıkladı. Doç. Dr. Solmaz, "Bu kazanlar kendi elektriğini kendileri elde edecek, dışarıdan elektriğe ihtiyacı artık kalmayacak. En fazla yüzde 20 maliyet artışı getirecek teknoloji, bu cihazların kesintisiz çalışmasını sağlarken, elektrik tüketimini de ortadan kaldırarak tasarruf ettirecek" diye bilgi verdi. Aynı zamanda matematik öğretmeni olan Yunus Kaynar ise yeni teknolojiyle kombi ve diğer ısı kazanlarının birer jeneratör görevi de göreceğini ifade etti. Kaynar, özellikle binaların merkezi ısıtma sistemlerindeki büyük kazanların kesinti halinde diğer cihazlara elektrik sağlayabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk mühendisler ilki başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN