Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoyol ve tüp geçit İzmir'i şahlandıracak

İki büyük projeyi Egeli Sabah'a değerlendiren Vali Toprak ve kentin kanaat önderleri, İstanbul otoyolunun ve tüp geçidin İzmir'e büyük ivme kazandıracağını dile getirdi

Giriş Tarihi: 4.1.2016
Otoyol ve tüp geçit İzmir'i şahlandıracak
Hükümetin yaptığı İzmir-İstanbul Otoyolu'nun tamamlanmasının ve bunun yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Körfez Tüp Geçit Projesi'nin yapılmasının İzmir'e büyük ivme kazandıracağı belirtildi. İzmir Valisi Mustafa Toprak, iş dünyası ve turizm sektörünün temsilcilerinin ortak fikri, yüksek maliyetli bu iki projenin kente çağ atlatacağı yönünde. Vali Toprak, otoyolun İzmir'i kalkındıracağını, Körfez Tüp Geçit Projesi'nin ise çehresini değiştireceğini belirterek, "Kent önemli projeler ile yakın gelecekte gelişerek güçlenecek. İzmir son yıllarda ulaştırma alanındaki yatırım ve hizmetlerle gelişmiş bir altyapıya kavuşturuldu. İzmir ve yöresinin eşsiz doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri, uygun iklim koşulları, tüm yıla yayılabilen turizm olanakları, konaklama ve ulaşım altyapısı ile turizm için geniş imkânları bulunuyor. Turizm alanlarındaki çalışmalar tamamlanarak tahsislerin gerçekleşmesiyle birlikte İstanbul ve hinterlandının İzmir'e 3 saat gibi bir mesafeye yakınlaşması İzmir turizmine büyük ivme kazandıracaktır. Serbest bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgeleri ile sanayisi güçlenecektir" dedi. Körfez Tüp Geçit Projesi'nin kente kazandıracaklarına da değinen Vali Toprak, "İzmir şehir içi ulaşımında oluşan darboğazın aşılmasında entegre ve modern ulaşım projelerine ihtiyaç var. Tüp geçit kent içi trafik yoğunluğu azaltacak" dedi.

YILDIRIM'IN KATKISI BÜYÜK
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, iki projenin büyük önem taşıdığını belirterek, "Otoyolu Projesi'nde Sayın Bakan Binali Yıldırım'ın büyük katkısı bulunuyor. İstanbul-İzmir arasında hem yolcuların hem de yüklerin ulaşımı çok daha kolay, hızlı ve daha düşük maliyetli hale gelecek. Hem İzmirİstanbul otoyolu, hem de Körfez Geçiş projesi ile İzmir daha ulaşılabilir bir kent olacak" diye konuştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar iki dev proje için "hem İzmir'in hem de çevre illerin ekonomisi olumlu yönde etkilenecek" yorumunda bulundu.

MESAFELER KISALACAK

Yorgancılar, "Ekonomimizin çok önemli pazarı olan Avrupa ülkelerine olan mesafemiz kısalacak. Ticari ve lojistik potansiyeli yüksek iki kenti birbirini bağlayacak otoyol ve en önemli fiziksel engeli aşacak olan asma köprü, aynı zamanda Ege ve Marmara'nın sanayi merkezlerini birbirine bağlayacaktır. Ulaşım ağlarının güçlenmesi yatırımcıya İstanbul dışına çıkma konusunda destek sağlayacaktır. İstanbul'a olan yakınlık İzmir'e yapılan yatırımları artıracak, bölge sanayicisi İzmir'de kalacak, ayrıca çevre illerden de İzmir'e gelen yatırımlar artacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Yorgancılar, tüp geçit için ise "Kentin genel silüetini bozmaksızın ulaşım altyapısını güçlendirmenin en optimal yolu, tüp geçit projeleridir. Nitekim dünyanın en gelişmiş kentlerini incelediğimizde, trafik sorunlarının çözümünde öncelikli olarak altyapı sistemlerinin geliştirilmesine önem verildiğini, tüp geçit projelerinin onlarca yıl öncesinden hayata geçirildiğini gözlemliyoruz. İzmir'in tüp geçide sahip olması her şeyden önce giderek artan bir seyir izleyen trafik sorununun çözümünde önemli bir adım atılmasını sağlayacaktır" dedi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, "Otoyol projesi ile İzmir'e ulaşımın rahatlaması, İstanbul ile olan mesafenin karayolu ile 3 saate inmesi turizm açısından faydalı. Ayrıca İzmir, İstanbul'un ardından ikinci ekonomik merkez olacak. Ama sadece bu projeler yetmez daha fazlasının yapılması lazım" dedi.

BARCELONA GİBİ
İki proje ile İzmir'in Barcelona gibi olabileceğini belirten ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler ise şu görüşleri aktardı: "İzmir, 2 EXPO yarışına girdi ve kaybetti. Kazanması dünya turizm şehirleri açısından çok önemliydi. Turizmde zaten son derece başarısız bir yerel yönetim mevcut. Bunu biz değil, rakamlar söylüyor. 9 yıldır Travel Turkey Fuarı yapılıyor. Ama turist sayısı artacağına geriliyor. Bu kötü gidişi seyretmeyip proje yapmaya çalışanlar var. Otoyol projesi ve tüp geçit projesini Egeli turizmciler olarak destekliyoruz. Düşünün İstanbul'dan cuma günü yola çıkacaklar ve akşam yemeklerini İzmir'de yiyecekler. Pazar günü ise evlerine geri dönecekler. Bu İzmir için çok önemli bir projedir. Tüp geçit ise İzmir'in iki yakasını bir araya getirecek ayrıca önemli oranda tasarruf sağlanacak. Vatandaşın hayatı kolaylaşacak. Foça'dan, kısa sürede İzmir'e girmeden Çeşme'ye gidilebilecek. Bundan daha güzel ne olabilir. Diyoruz ki, çatlak sesler artık önümüzden çekilsin. İzmir, projelerle 21. yüzyılda layık olduğu yere ulaşsın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoyol ve tüp geçit İzmir'i şahlandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN