AB fonundan gelmiş FETÖ/PDY'ye gitmiş

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yakınlığı ile bilinen İzmir'deki derneğin, örgüte para aktardığı iddiası üzerine yapılan operasyon sırasında evrak kaçırmaya çalışan 2 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 8.1.2016
AB fonundan gelmiş FETÖ/PDY'ye gitmiş
İzmir'de Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği yöneticilerinin hayali projeler üreterek devletten ve Avrupa Birliği (AB) fonlarından aldıkları hibe paraları Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) aktardıkları iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında dün operasyon düzenledi. Mali polis, derneğin 8 şubesinde arama yaparken, bazı dokümanlara el konuldu. Dernek binasından belgeleri kaçırmaya çalışan 2 kişi gözaltına alındı.

BELGELERİ KAÇIRMAK İSTEDİLER
İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PYD) mali destek sağlandığı iddialarına yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında operasyon için dün sabah saatlerinde düğmeye bastı. FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği yöneticilerinin hayali projeler ürettikleri, bu projelerle devletten ve Avrupa Birliği fonlarından aldıkları hibe destekleri örgüte aktardıkları iddiaları üzerine polis ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin Karabağlar'daki merkezi ile Buca, Konak, Gaziemir, Bayındır, Torbalı ve Menderes ilçelerindeki 8 şubesine polis ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Ekipler, dernekteki bilgisayar kayıtları ve mali konulara ilişkin bazı dokümanlara el koydu. Polis ekiplerinin dikkati sayesinde, Karabağlar'daki merkez binasından bazı doküman ve bilgisayar verilerini yanlarına alarak kaçmaya çalışan 2 kişi kıskıvrak yakalandı. Belgeler kaçırılmadan polisler tarafından ele geçilirken, olayla ilgili gözaltına alınan 2 kişi sorgulanmak üzere Yeşilyurt'taki Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü. Söz konusu derneğin yöneticilerinin Fetullah Gülen'in İzmir'de yaşadığı dönemde kaldığı Kestane Pazarı Camisi'nin avlusunda bulunan bölümü "kutsal bölüm " diye andıkları, bu şekilde mütedeyyin insanları cami avlusunda gezdirip önemli miktarda para topladıkları da belirtildi. Cami yetkililerin bu durumu fark edip, burayı ziyarete gelen FETÖ sempatizanlarını duvarlara ellerini sürerken görünce "kutsal alan" denilen binayı yıktıkları kaydedildi.

"KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ" VAR
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği hakkında; şikayetler ve denetim raporu doğrultusunda, FETÖ/PDY faaliyetleri kapsamında "dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşların, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlarını işlediği, toplanan paraların terör örgütüne aktarıldığı hususunda kuvvetli suç şüphesi tespit edildi" diye bilgi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB fonundan gelmiş FETÖ/PDY'ye gitmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN