metrosunda faciadan dönüldü

Giriş Tarihi: 9.1.2016
İzmir metrosunda faciadan dönüldü

Metrosu'nda dün Bölge İstasyonu'na girmek için yavaşlayan metro, hattın bitişiğindeki lojistik firmaya ait alandan devrilen konteynır tarafından raydan çıtkı. Yan yatan vagondaki 12 kişi yaralandı

'in Bornova ilçesinde istasyona girmek üzere yavaşlayan metro vagonu, hattın bitişiğindeki lojistik firmasına ait alandan devrilen konteynır nedeniyle raydan çıktı. 30 kişinin bulunduğu vagondaki 12 kişi yaralandı. Yolcuların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Ruhsatsız olduğu ortaya çıkan lojistik firmasının bir süre önce belediye ekipleri tarafından mühürlendiği, mührün firma tarafından sökülüp çalışılmaya devam edildiği öğrenildi. Kaza, dün sabah saat 07.50 sıralarında Bornova Ağaçlıyol üzerindeki İzmir Metrosu Bölge İstasyonu yakınında meydana geldi. Erhan B.'nin kullandığı metro, istasyona yanaşmak için yavaşladı. Metro hattının bitişiğinde yer alan lojistik firmasının depolama alanında çalışan forklift operatörü Mustafa. A. konteyneri yerleştirmek isterken raylara düşürdü. Depolama alanı ile metro hattı arasındaki tel örgüyü de aşan konteynır vagona temas ederek raydan çıkmasına neden oldu. Makinistin kontrolünden çıkan vagon devrilerek yan yattı. Vagon içinde bulunan 30 yolcudan 12'si çeşitli yerlerinden yaralandı. Devrilen vagondan çıkarılan yolculardan Yavuz Şahin'in (55), Şemsettin Şen (30), Gamze Şahin (35), Aykut Uludağ (26), Erkut Özkeşkekçi (24), Ayferin Uzun (17) ve Ali Can Cin'in (18) kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Durali Savaş (67), Abdülmecit Soytürk, Erkan Yıldız, Fadime Bağtekin (44) ile Öykü Elverdi'nin (24) ise kendi imkanlarıyla hastanelere giderek tedavi oldu. Vagonun devrilmesine yol açan forklift operatörü Mustafa A. polisler tarafından gözaltına alındı. Metro makinisti Erhan B'nin de ifadesi alındı. Bir süre yapılamayan EVKA 3 - Fahrettin Altay seferleri de devrilen konteyner ve vagonun kaldırmasına kadar tek hat üzerinden kontrollü olarak sağlandı. İzmir Metro AŞ yetkililerince, devrilen vagonun kaldırılması amacıyla iki vinç getirildi. Vagon, vinçler tarafından kaldırılarak tırlara yüklendi ve bakım merkezine götürüldü. Özkanlar semtinde yaşayan 67 yaşındaki Ali Karadağ, "Lojistik firmasına ait konteynır depolama alanı daha önce metro hattının bitişiğindeki tel örgülere kadar büyük değildi. 2015 yılının ortalarına doğru alan Bornova yönüne doğru genişletildi. Genişledikten sonra alan metro hattının tel örgüleriyle birleşti. Asıl bunu sorgulamak lazım. Bu büyümeye kim izin verdi? Kaza 'geliyorum' dedi. Depolama alanı metro hattına bu kadar yakın olmamalı" diye konuştu.

"UCUZ ATLATILDI"
Metro AŞ. Genel Müdürü Sönmez Alev de olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Büyük bir faciaya yol açabilecek kazanın atlatıldığını ifade eden Alev, "Devrilen vagonda 30 yolcu yardı, ilk etapta küçük sıkıntıları bulunan 5 kişi hastaneye kaldırıldı. Hat yanındaki lojistik alanıyla ilgili risk analizini yapmıştık. Konunun, hukuki olarak takipçisi olacağız. Lojistik firmasının ruhsatlı olup olmadığı konusunda bir bilgim yok. Lojistik firmasının buradan taşınması gündeme gelebilir. Öncesinde aynı alanın TIR parkı ve benzin istasyonu olarak işletildiğini biliyoruz. Facia olabilirdi" ifadelerinde bulundu. Ruhsatsız olduğu ortaya çıkan lojistik firmasının bir süre önce belediye ekipleri tarafından mühürlendiği, mührün firma tarafından sökülüp çalışılmaya devam edildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir metrosunda faciadan dönüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN