Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara delik her geçen yıl daha da büyüyor

Giriş Tarihi: 13.1.2016
Kara delik her geçen yıl daha da büyüyor

Büyükşehir, geçen yıl zarar eden 5 şirketine 206 milyon lira sermaye artırımı uyguladı. Bu yıl da 160 milyon lira daha kaynak aktarımı için önerge verilmesi 'kara delik büyüyor' diye yorumlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ocak ayı ilk oturumu yine hararetli geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AK Partili Grup Başkanvekili Bilal Doğan'ın Büyükşehir Belediyesi'nin son bir yıllık yatırımlarını değerlendirdiği toplantıda sert tartışmalar yaşandı. Meclis toplantısında geçtiğimiz yıl bünyesindeki 11 şirketten 8'inin uğradıkları zararları kapatmak amacıyla 206 milyon liralık sermaye artırımı gerçekleştiren Büyükşehir'in, şimdi de kendisine bağlı 5 şirkete 160 milyon liralık kaynak aktarımı için önerge vermesi kara delik büyüyor yorumlarına neden oldu. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZDENİZ'e 23 milyon TL, İZULAŞ'a 80 milyon TL, ESHOT'a 8.6 milyon TL, İZELMAN'a 44.3 milyon TL ve ŞEHİR PLANLAMA 4.9 milyon TL toplamda 160 milyon TL'lik sermaye artırımını öngören önerge ihtisas komisyonlarına sevk edildi. İhtisas komisyonlarının incelemesini tamamlaması halinde bugün gerçekleşecek olan meclis toplantısında önerge oylanacak ve bir terslik olmazsa kabul edilecek. Yürürlüğe girecek olan sermaye artırımı ile Büyükşehir, kasasından zarar eden 5 şirket için öngörülen 160 milyon lirayı belediye şirketlerine aktaracak. Böylece sürekli zarar eden belediye şirketlerine son bir yılda aktarılan kaynak miktarı geçtiğimiz yıl ocak ayında aktarılan 206 milyon lira ile birlikte toplamda 366 milyon lirayı bulacak. Toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Büyükşehir'in icraatlarını mercek altına aldı. 2015 yılının kent için kötü bir yıl olduğunu belirten Doğan, Büyükşehir'in Balçova'da yenilediği teleferik tesisleri, Gaziemir'de inşa edilen Fuar İzmir ve Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı gibi projelere bakıldığında İzmir'de projelerin tamamlanma süresinin ortalama 9 yıl olduğunu söyledi.

LAF ÇOK, YATIRIM YOK

Büyükşehir'in yatırımları açısından bakıldığında 2015 yılını "laf çok, yatırım yok" şeklinde değerlendiren Doğan, "Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da Büyükşehir Belediyesi yatırımları açısından değerlendirildiğinde 'laf çok yatırım yok' klasiğine tanık olduk. Söz verilen otopark projeleri başlamadı. 2015, şenlikler ve konserlerle geçti. İzmir dünya kenti olacakken zam mağduru oldu" dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin toplu ulaşımda İzmirlileri 16 yıl aradan sonra yeniden kağıt biletle tanıştırdığını ve ESHOT'un ulaşımdaki sorunu çözmek için 9 kez ihaleye çıktığını da hatırlatan Doğan, şöyle devam etti: "Kent Koleji, Sosyal Yaşam Kampüsü gibi yatırımlar tıpkı diğerleri gibi çeşitli gerekçelerle tamamlanamadı. 10 yıl önce çürük raporu verilen ve şu anda içinde bulunduğumuz bu binada halen bir çalışma yapılamadı. Bugün bir çivi dahi çakılmayan kentsel dönüşüm projelerine geçen senede bir türlü başlanmadı. Geçtiğimiz aylarda gündeme getirdiğimiz Kemeraltı'na can katacak Balıkçılar Çarşısı Projesi'nde de aradan 4 yıl geçmesine karşın bir çivi dahi çakılmadı. Merakla beklenen tramvay projeleri start aldı ancak her gün yeni bir değişimle kör topar ilerliyor. Bornova'da apar topar açılan ve inşaatı taksit taksit ilerleyen Doğanlar Stadı'nın henüz faydasını göremedik. Mithatpaşa Alt Geçit Projesi nedeni ile Mustafa Kemal Sahil yolu şantiyeye dönüştü. Umarız bu projenin kaderi de metroya benzeyip 9 yıl devam etmez. Yine bir Kocaoğlu klasiğine tanık olduk. İzmir fuarlar kenti olacakken neredeyse kentimizin 90 yıllık geleneği haline gelen İEF'de bu yıl fuar süresi bitmeden tezgahların boşaldığını gördük." Toplantıda ayrıca Alsancak Stadı sınırları içinde kalan Büyükşehir Belediyesi'ne ait 4 bin metrekarelik arsanın bedelsiz olarak stat ve spor alanı yapılmak şartı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devrine ilişkin önerge ihtisas komisyonlarına sevk edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara delik her geçen yıl daha da büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN