Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in çukur utancını bitirecek imzalar atıldı

Yılan hikayesine dönen Basmane Çukuru'nun ihalesi dün tamamlandı. Basmane Meydanı ve Kültürpark'ın yanında kent estetiğini bozan çukurun yerini artık modern bir yapı alacak

İzmir'in çukur utancını bitirecek imzalar atıldı
İzmir'in adeta kalbinde 17 yıldır kazılı halde akıbetini bekleyen ve "Basmane Çukuru" diye adlandırılan alanın ihalesi dün yapıldı. İhaleyi tahmin edildiği gibi, 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) İstanbul'daki binasında yapılan ihale başka talipli çıkmadığından yaklaşık yarım saat sürdü. Toplam 80 milyon dolar ödemeyi kabul eden konsorsiyum üyeleri sözleşmeye imzayı attı. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projenin asıl ahibi Güçbirliği Holding ve EGS'nin bu işi gerçekleştirmesini arzu ettiklerini ancak bunun mümkün olmadığını belirterek, "Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır" dedi.

ZARARI YARATTIĞI ALGI

Sorunun çözülmesinde önemli bir adım atılmasının yanı sıra ihalenin onaylanması halinde birçok açıdan kente fayda sağlanacağını kaydeden Sancak "Bence Basmane Çukuru'nun kente en büyük zararı 'İzmir'de işlerin önü kesiliyor' algısı oluşturmasıydı. Sorunun çözülmesiyle İzmir yatırımcının gözünde hak ettiği değere kavuşacaktır" diye kavuştu. Sancak, çukurun çirkin görüntüsünün yanında çevre sağlığı ve güvenlik açısından da büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyordu. İzmirlilerin görüş ve destekleri son derece önemli. Bu yüzden sürece onları da dahil edip hep birlikte kente yakışır bir proje ortaya çıkartmayı amaçlıyoruz. İzmirlilerin beklentilerini tam olarak anlamak amacıyla bir anket yapacağız. Projeye İzmirliler karar verecek. Hatta anket sonuçları doğrultusunda buranın adını da İzmirliler koyacak" diye açıklama yaptı.

9 bin kişiye istihdam

Konsorsiyum olarak bu alana 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını bildiren Sancak, "Projede 4 bini inşa aşamasında olmak üzere toplam 9 bin kişi istihdam edilecek. Ayrıca bölgeye ilave trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile yapılacak çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilecek. Büyükşehir Belediyesi ile de işbirliği sağlanarak kavşak, alt geçit, üst geçit ve otopark düzenlemelerinin yapılması da gündeme gelecek" diye konuştu.

CENAZE KALDIRILIYOR

Rıza Akça da kaybolan yılları kente geri kazandırmak istediklerini belirterek, "İzmirlilerin göz zevkini bozan bu çukurdan kurtulacak olmasından dolayı mutluluk duyacaklarına yürekten inanıyoruz. Büyükşehir Belediyesi'ne de oldukça güzel bir hizmet binası da yapacak olmamız bizim için bir şereftir. Hayırlısıyla bu cenaze artık kalkıyor" dedi. Güçbirliği Holding ve EGS'nin borçları nedeniyle 2012 yılında TMSF'nin el koyduğu Dünya Ticaret Merkezi arsası için daha önce 2 kez ihale düzenlendi. Açılan davalar ve plan iptalleri nedeniyle yatırımcıların teklif vermekten kaçındığı çukur 4 yıldır yeni sahibini bekliyordu. İzmirlilerin ise fareler ve oluşan pislik nedeniyle yıllardır şikayetçi olduğu Basmane Çukuru'nda balık tutanlar bile çıkmıştı. TMSF, 117 milyon dolar ve 90 milyon dolarlık ihalelere alıcı çıkmayınca muhammen bedeli 80 milyon liraya indirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in çukur utancını bitirecek imzalar atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN