Ödevsiz bir 15 tatil için keyifli öneriler

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Ödevsiz bir 15 tatil için keyifli öneriler

Ödevsiz tatil kararını destekleyen NLP Uzmanı Düriye Erdem, bu sürecin ebeveyn-çocuk iletişiminin gelişmesine fırsat teşkil edebileceğini söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmemesi yönündeki kararına uzmanlardan da destek geldi. NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Düriye Erdem 15 günlük ara tatilin veliler ile çocukları arasındaki iletişimi güçlendirmek için muhteşem bir fırsat olduğunu dile getirdi. Erdem "Ödev de yok, 15 gün çocuklarla nasıl vakit geçireceğiz" diye endişelenen anne-babalara önerilerde bulundu. Anne ve babaları ilk olarak "Çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin" diye uyaran Erdem "En kıymetli varlıklarımız, hayatımın anlamı dediğiniz çocuklarınızı karnedeki notlarına göre değerlendirmeyin ve yarıyıl tatilinin keyfini çıkartın. Birlikte programlar yapın, sinemaya, tiyatroya gidin. Mutfakta beraber yemek yapın, evde oyunlar oynayın, yürüyüş yapın, alışverişe gidin" diye konuştu. Erdem, velilere 15 günü çocuklarını daha yakından tanımak için fırsat olarak görmelerini, duygularını paylaşmalarını, tüm bu paylaşımlarda çocuğu gözlemlemelerini, onu can kulağıyla dinlemelerini, değerli olduğunu hissettirmelerini ve "çocuğun her anını içlerine çekerek yaşamalarını" tavsiye etti.

TV BAŞINDA GÜNÜ GEÇİRMEYİN
Çocuklara da ödevsiz bir yarıyıl tatilinin keyfini çıkarmalarını öneren Erdem şöyle devam etti: "Ancak çocuklar da ev ödevi yok diye bütün günlerini televizyon ya da bilgisayar başında geçirmemeli. Kendilerine bir hedef belirleyip gün gün ne yapacağını programlamalı. Programlarında hem hobileri olsun, hem spor, hem de ailece yapılacak aktiviteler olsun. Okumak isteyip de okuyamadıkları kitaplar da okunabilir. En önemlisi de zayıf oldukları derslerini tekrar etmek için vakit ayırmaları. Çünkü tekrar en iyi öğrenme şeklidir."

ÖDEVİN ÖĞRENMEYE KATKISI YOK
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Duriye Erdem "Yapılan araştırmalar ödevin çocuklar üzerinde sadece sorumluluk bilincini geliştirdiğini fakat öğrenmeye bir katkısı olmadığını göstermiştir. Özellikle büyükşehirlerde öğrencilerin serviste geçen sürelerini de düşünürsek yaklaşık on saatleri evden uzakta geçiyor. Eve gelip dinlenmeleri gereken zamanda da ödev yapıyorlar. Bu durum hem aile-çocuk ilişkisini hem de çocuğun ruhsal durumunu olumsuz etkiliyor. Bu nedenle uzmanlar ev ödevlerinin günlük yarım saati geçmeyecek şekilde ayarlanmasını öneriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödevsiz bir 15 tatil için keyifli öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN