Gediz Üniversitesi milli bir okuldur

Gediz Üniversitesi milli bir okuldur

Daha önce FETÖ'nün kontrolünde olan Gediz Üniversitesi'nin yeni atanan Mütevelli Heyet Başkanı eski Bakan Işılay Saygın, Egeli Sabah'a, bütün tartışmaları bitirecek, önemli açıklamalar yaptı

Gediz Üniversitesi'nde, Paralel Yapı ile bağların kopması için köklü değişiklikler yapıldı. Türkiye'nin ilk kadın Turizm Bakanı ve Çevre Bakanı olarak Türk siyasetine damga vuran Işılay Saygın, Mütevelli Heyeti Başkanı olarak göreve başladı. 17-25 Aralık sonrası FETÖ'nün Ege Bölge İmamı Bekir Baz'ın istifası istenmişti. Saygın'ın göreve gelmesiyle mütevelli heyetinde yeni 4 üye göreve başladı. Yabancı öğrencileri temin etme konusunda üniversitede yeni yönerge çıkarıldı. Işılay Saygın, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada "Üniversitemizde Paralel Yapı diye bir şey yok" dedi.

SEN NİYE KARIŞIYORSUN!

Seçilmiş hükümete darbe girişiminde bulunan FETÖ örgütü lideri Fetullah Gülen'i kasteden Saygın, "Paralel Yapı'nın hükümeti devirmek için yaptığı çalışmalar inanılacak gibi değil. Sen bir din adamısın. Din adamı din adamlığını bilecek. Sen niye karışıyorsun! Şu hakim benim. Şu polis benim. O onun adamı. Bu bunun adamı. Devlet bir tane olur. Hükümet bir tane olur. Değil mi? Seçilir. Hepimiz de o hükümete mecburuz. Neyi paylaşamıyoruz? Onlar bizim seçilmiş gözbebeklerimiz. Onlarla yarışa nasıl girersin. Ben olanlara hala inanamıyorum. Mantık dışı. Sen devletle çarpışıyorsun. Çok istiyorsan siyasete girersin orada yarışırsın. Gir siyasete, kendini ispatla" diye konuştu. Gediz Üniversitesi'nin tam bir eğitim yuvası olduğunu anlatan Saygın, "Kimsenin para pulla alakası yok. Türkiye'deki 41 vakıf üniversitesi arasında 15. sıradayız. 2008'de kurulan bir üniversite için gurur duyulacak bir şey" dedi. Mütevelli heyetinde değişiklik yaptıklarını söyleyen Saygın, "Mütevelli heyetimize Hakan Tartan, Prof. Dr. Saffet Mutluer, Opr. Dr. Nazan Pedükcoşkun, Fikret Aktaş katıldı. Hakan Tartan, gerçekten bizim çok sevdiğimiz bir kardeşimiz. Örnek bir insan. Çok başarılıydı. Prof. Dr. Saffet Mutluer Dünya Beyin Cerrahi Kongresi'ni İzmir'e getirdi. Nazan Pedükcoşkun 4 üniversite mezunu. Hukuk, İktisat, İşletme ve Hastane Yönetimi lisans bölümlerini okudu. AK Parti'den milletvekili aday adayı olan Fikret Aktaş da Gediz Üniversitesi Mütevveli Heyeti'ne katıldı. Kadromuz çok iyi. Mütevelli heyeti tamamen oluştu. Ayrılan arkadaşların yerini doldurduk. 2 üyemiz ayrıldı. 4 yeni üyemiz katıldı. Eğitime çok önem veren kişiler olduğu için bu üyeleri seçtik. Kimsenin karakaşına kara gözüne göre seçim yapmadık" dedi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik'in çok başarılı ve çalışkan biri olduğunu vurgulayan Saygın, "Yeni bir üniversite kuruyorsun. Her şey senin eserin. Rektörümün başarısı olduğuna inanıyorum. Daha önce devlet üniversitesi olan Kırgızistan'ın Manas Üniversitesi'nde rektördü. Neticede tecrübeli bir insanın kurumun başına gelip her şeyi oturtması çok başka. İzmir çok şanslı. Eskiden vakıf üniversiteleri için Kıbrıs'a gidiliyordu. Gediz Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi olsun ve Ekonomi Üniversitesi olsun bu ihtiyacı karşılıyor. Bu güzel kurumu oluşturan arkadaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek az" şeklinde konuştu. Saygın, "Üniversitemizde Paralel Yapı diye bir şey yok" dedi.

MAL VARLIĞI ÜNİVERSİTENİN

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, ise yaptığı açıklamada, "Üniversitenin tüm mal varlığı üniversitenin üzerine. Binalar, araziler üniversitenin malı. Vakıf üzerinde birkaç değersiz şey var. Tüm mal varlığının tamamını üniversiteye devrettik. Bize çok kızmışlardı. 'Neden vakıf üzerine yapmıyorsunuz?' dediler. Ben de 'hayır' dedim. 'Üniversite kamunun malı' dedim. 'Kamunun üzerine olacak' dedim. İyi ki öyle yapmışız. Yarın bir gün biz çekileceğiz. Başka arkadaşlarımız buraya gelecek" diye konuştu. Uluslararası öğrencileri temin etmede yeni yönerge çıkardıklarını söyleyen Çevik, "Başarılı yabancı öğrencilerin Gediz Üniversitesi'ni tercih etmesi için o ülkelerdeki yerel okullar tarayacağız. Üniversitenin tanıtımı için eğitim fuarlarına katılacağız. Eğitim ateşeleri en kaliteli ve başarılı öğrencileri seçmek için çeşitli ülkelerde çalışma yapacak. Yabancı öğrencilerimizi temin etmek için artık böyle bir yol ve yöntem izleyeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz Üniversitesi milli bir okuldur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN