Koordinasyon eksik sokaklar delik deşik

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Koordinasyon eksik sokaklar delik deşik

Altyapı çalışmalarının belirli bir planlama dahilinde yapılamadığı İzmir'in birçok bölgesinde vatandaşlar, kazılıp, günlerce o halde bırakılan sokaklarda yürümekte güçlük çekiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki müdürlüklere bağlı ekiplerin kentin birçok noktasında mevsim şartlarını gözetmeden başlattığı, belirli bir koordinasyona ve planlamaya bağlı olmayan kazılar, İzmirlilerin yaşam kalitesini düşürüyor. Mevsim şartlarını dikkate almayan Büyükşehir Belediyesi, altyapı çalışmaları için en uygun dönem olan yaz aylarını boş geçirip, yağışların en yoğun olduğu tarihlerde işe koyuldu. Şehrin en yoğun yağış aldığı tarihlerde başlayan çalışmalar çerçevesinde Güzelyalı'nın neredeyse tüm sokakları yağmur kanalı imalatı için kazıldı. 2-2,5 ay önce başlayan çalışmalar yağışlar nedeniyle durma noktasına geldi. Çalışmalar için kazılan bölgeler yağışlarında etkisiyle balçığa döndü. Neredeyse bütün yollar kazılınca, bu bölgelerde evden dışarı çıkmak ızdıraba dönüştü.

CESARET EDEN GEÇİYOR

Tüm bu yaşanan olumsuzluklara bir de güvenlik önlemlerinin alınmaması eklenince ortaya ilginç görüntüler çıktı. Kazılan yağmur kanalları yolları birbirinden ayırınca vatandaşlar sokaklarda karşıdan karşıya geçemedi. Yağmur kanalının içine konulan beton bloktan geçmeye "cesaret eden" vatandaşlar yolun karşısına ulaşmayı başardı. Gözü korkan vatandaşlar ise yollarını değiştirmek zorunda kaldı. Güzelyalı'nın yanı sıra, merkez olarak kabul edilen ve kentin gözde semtlerinin başında gelen Alsancak'ta da başlatılan altyapı çalışmaları bölgeyi şantiyeye çevirdi. Kahramanlar semtinde yapılan çalışmalar nedeniyle kaldırımlar söküldü, asfaltın bazı bölümleri kazıldı. Çalışmaların tamamlandığı bölgeler eski haline getirilmedi. Sadece üstü kapatılarak bırakılan yollar, estetikten uzak görüntüsüyle dikkat çekti.

İKİ AY DAHA SÜRECEK
Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'in çeşitli bölgelerinde başlattığı çalışmaların en az 2 ay daha süreceği öğrenildi. Hem Güzelyalı'da hem de Alsancak'ta yollar, altyapı çalışması nedeniyle kapanınca trafikte olumsuz etkilendi. Vatandaşlar, kentin hiç yağış almadığı yaz ayları dururken, yağışın en fazla olduğu dönemde bu çalışmalara başlanmasına bir anlam veremedi. Hayatları olumsuz yönde etkilenen vatandaşlar, çalışmaların gerekirse 24 saat sürdürülüp bir an önce bitmesini istedi. "Yaşanacak kent" sloganını her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve büyükşehir bürokratlarının konuyla ilgili nasıl bir yol haritası izleyeceği merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koordinasyon eksik sokaklar delik deşik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN