Çukurun yeni adını İzmirliler koyacak

Basmane Çukuru'nun yerine yapılacak projeye ilişkin ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat'la yapıldı. Mesut Sancak, sürecin her aşamasına İzmirlileri dahil edeceklerini dile getirdi

Giriş Tarihi: 28.1.2016
Çukurun yeni adını İzmirliler koyacak
Basmane Çukuru olarak anılan alanın ihalesinin ardından proje ve inşa sürecine İzmirlileri dahil edeceklerini söyleyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje için ilk görüşmeyi ünlü mimar Emre Arolat ile yaptı. Dünya Ticaret Merkezi arsasının ihalesini 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazanmıştı. Hazırlanacak proje için ilk görüşme ünlü mimar Emre Arolat ile gerçekleştirildi. Mesut Sancak ve Emre Arolat Folkart Towers'da bir araya geldiler. Proje hazırlanması ile ilgili ön protokol yapan ikili mimari proje çalışmalarına başlandığını bildirdi. Folkart'ın İzmir'deki ilk projesi olan Folkart Narlıdere'nin ve Folkart Mavişehir'in de mimarı olan Arolat, Narlıdere projesiyle 2010 yılında "European Residential Property Awards" (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında en iyi mimari kategorisinde ödüle layık görülmüştü.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Emre Arolat, Basmane Çukuru projesi için "Kentin tam merkezindeki bu alanı ben gençliğimden beri biliyorum ve takip ediyorum. Bir yatırım unsuru olmasının yanında İzmir gibi aydınlık bir kente çok önemli katkılar yapabilecek çok zengin bir kamusal alan yaratmak mümkün. İzmir gibi büyük kentlerin bu anlamda karma projelere çok ihtiyacı var. Aslında bu projeler gerçek anlamda çevreci ve ekolojik nitelikleri de doğru olarak ele alındığında kentlerin hayatlarına pozitif katkılar sağlıyor. Burada oluşacak yoğunluğun iyi dağıtılması, çevredeki trafik etütlerinin iyi yapılması, oraya yaya ve araç giriş çıkışlarının doğru tanımlanması çok önemli. Proje bittikten sonra insanların sadece görmek için bile gidecekleri bir varış noktası haline geleceğini düşünüyorum. Umarım hepimizin gurur duyacağı bir projeyi ortaya çıkartırız" dedi. Mesut Sancak ise "Amacımız tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kültür, sanat, eğlencenin kalbinin atacağı bir cazibe merkezi oluşturmak. Burayı Türkiye'nin yüzük taşını yapmak istiyoruz. İzmir'e gelen herkesin mutlaka görmek isteyeceği bir proje geliştireceğiz. Emre Arolat ile görüştük. Projeyi hazırlatmayı düşündüğümüz diğer mimarlarla da bağlantıya geçeceğiz. Sonuçta hayata geçecek projeye İzmirliler karar verecektir. Hatta anket sonuçları doğrultusunda adını da İzmirliler koyacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurun yeni adını İzmirliler koyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN