CHP'li belediye işçilere hakkını neden vermiyor?

Davalarını kazanmalarına rağmen, Büyükşehir Belediyesi'nce kadroya alınmayan İZELMAN işçileri, Ankara'ya çıkarma yaptı. İşçiler, Başbakan Davutoğlu ve Bakanlardan yardım talep etti

CHP'li belediye işçilere hakkını neden vermiyor?
Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü'nde kadrolu olabilmek için açtıkları muvazaa davasını kazanmalarına rağmen kadroya alınmayan İZELMAN işçileri Ankara'ya giderek yardım istedi. Davaları başlatan taşeron işçi Hüseyin Atakul öncülüğünde Ankara'ya çıkarma yapan heyet, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'dan randevu alarak gittikleri Ankara'da AK Parti Meclis Grup Toplantısı'nı izledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşen grup adına açıklama yapan Hüseyin Atakul görüşmelerin verimli geçtiğini söyleyerek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararını ısrarla uygulamıyor. Bunun yanında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sürecinin tıkanmasının sebebi DİSK'e bağlı Genel İş Sendikasıdır. DİSK işçiyi TİS sürecinde oyalıyor, işçinin hakkını savunacağına işçinin üzerindeki baskıyı artırıyor" diye konuştu.

DİSK YANIMIZDA DURMADI

Sendikanın süreci uzatıp işçiyi Büyükşehir'in vereceği teklife razı etmek istediğini öne süren Atakul, "Biz 3 yıldır dava yürütüyoruz. Bu süreçte davayı kazandık ancak sendika bir kez yanımızda durmadı. Tam tersine dava açanlara karşı karalama kampanyası yürüttü. Bugün DİSK'in bir şube başkanı 7 bin lira para alıyor. Kendileri bu kadar rahat yaşarken işçiye verilen 3 kuruş paranın derdine düştüler" diye konuştu. Atakul, Ankara'daki temasları kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya da aynı sıkıntılarını ilettiklerini söyleyerek, "Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ile de daha önce görüşmüştük. Bize 'Dava açanların yanındayız. Kadrolarını talep etsinler. Hiç korkmayın biz işçilerin arkasındayız' demişti. Seçim vaatlerini taşeron ağırlıklı kuran CHP'li belediye, neden mahkeme kararıyla kadrolu olma hakkını kazanan işçilere baskı kuruyor?" dedi.

KULAKLARINI KAPATTI

ESHOT'TA kadrolu olabilmek için muvazaa davası açan İZELMAN işçileri, kendi lehlerine sonuçlanan mahkeme kararını uygulamayan ve aksine kendilerini işten çıkartan ESHOT Genel Müdürlüğü'nü protesto etmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde protesto eylemi yapmıştı. İşten çıkartılan işçiler adına açıklama yapan Hüseyin Atakul, "Kadrolu işçilerle aynı işi yapmamıza karşın ESHOT Genel Müdürlüğü bizi taşeron işçi olarak çalıştırdı ancak açtığımız dava Yargıtay tarafından bizim lehimize sonuçlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 13 taşeron şirketi ile işçi üzerinde maraba düzeni ile birbirlerini zengin etmekte ve seçimlerde tehdit olarak kullanmaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu'na da konu hakkında bilgi vermemize karşın gözlerini ve kulaklarını kapatmıştır" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li belediye işçilere hakkını neden vermiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN