Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EBSO'nun talepleri tek tek karşılanacak

Giriş Tarihi: 4.2.2016
EBSO'nun talepleri tek tek karşılanacak

Ankara'da Bakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Ekonomi ve Milli Eğitim Bakan Yardımcıları ile görüşen EBSO heyetinin ekonomiye ivme kazandıracak istekleri için önemli adımlar atıldı

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO), Kabine üyelerini ziyaretlerinde gündeme getirdiği, ekonomik büyümeye ivme kazandıracak reform talepleri birer birer cevap buluyor. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Meclis Başkanvekili Işın Yılmaz, Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Vatansever, Kamil Porsuk, Ateş İlyas Demirkalkan, Deniz Gündüz ve Hakan Ürün'den oluşan heyet Bakan Binali Yıldırım ile Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin'i ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'i ziyaret etti. Bakanı Yıldırım'ı ziyaretlerinde Hükümetin terörle mücadele konusunda verdiği mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini vurgulayan EBSO Başkanı Yorgancılar, ayrıca İzmir'in trafik sorununa köklü çözüm getirecek ve kente büyük değer katacak Körfeze Tüp Geçit projesinden duydukları heyecanı dile getirdi. Yorgancılar, "Menemen'de sona eren çevre yolunun Aliağa OSB'ye kadar uzatılması ve tren hattının Çandarlı Limanı'na uzatılması yatırımlara ve üretime ivme kazandıracak. Ayrıca Suriyeli sığınmacıların istihdamında mesleki sınıflandırma ihtiyacı sözkonusu " dedi. Bakanı Binali Yıldırım EBSO heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, taleplerin karşılanması için gerekli talimatları verdi. Yıldırım, "Suriyeli mültecilerin mesleki sınıflandırması ve sertifikasyonu konusunda İzmir Valiliği kayıtları sağlar, EBSO ile paylaşır. Sektörlerden talepler, Valilik kanalı ile gerçekleştirilir ve işe yerleşmeleri sağlanır. Bu çalışma aynı zamanda 81 ile örnek teşkil eder" diye konuştu.

TOKİ MODELİYLE FABRİKA

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile yapılan görüşmenin önemli gündem maddesi ise ihracatın düşmesi sorununa çözüm yolları oldu. Yorgancılar, alternatif pazar arayışlarının yanı sıra ithalata bağımlılığı azaltıcı düzenlemeler gerektiğini belirtti. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TOKİ'nin fabrika yapması ile ilgili proje konusunda çalışmaların sonuna gelindiğini, meslek liselerinin TOBB'a devri konusunda da olumlu görüşe sahip olduğunu vurguladı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de EBSO Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu ile yaptığı görüşmede mesleki eğitim konusunda taleplerin farkında olduklarını diile getirdi. Erdem, konu ile ilgili yasa ve mevzuat konusunda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EBSO'nun talepleri tek tek karşılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN