Resmin patronu Ekol'de

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Resmin patronu Ekol'de

Yurtdışında birçok koleksiyonu bulunan, Türk Resim Sanatı'na özgün bir tarz kazandıran Nezih Çavuşoğlu'nun "Ege'de Soyut Katmanlar" isimli sergisi Ekol Sanat'ta sanatseverlerle buluştu

Açıldığı günden bu yana bir çok önemli sergiye ev sahipliği yapan Ekol Sanat Galerisi, Türk Resim Sanatı'na özgün bir tarz kazandıran Nezih Çavuşoğlu'nun "Ege'de Soyut Katmanlar" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası başarıları ve özgün tarzıyla dikkat çeken Nezih Çavuşoğlu'nun İzmir'deki ilk sergisine Ekol Sanat Galerisi'nde ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu belirten Ekol Hastanesi ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Mehmet Baz, "Nezih Çavuşoğlu'nun eserleri ABD, İtalya, Almanya, İsviçre gibi ülkelerde önemli koleksiyonlarda bulunmaktadır. Özgün tarzıyla dikkatleri üzerine çeken, Türk Resim Sanatının uluslararası üne sahip bir sanatçısını İzmirli sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı mutluyuz" dedi. CBS boya firmasının sahibi sanayici bir aileden geldiğini vurgulayan sanatçı Çavuşıoğlu ise, "Böyle bir galeriyi İzmir'e kazandırdığı için Dr. Mehmet Baz'ı kutluyorum. Hekim kimliğinin yanı sıra sanatçı dostu olan Doktor Mehmet Bey böyle bir galeri ile İzmir'in ufkunu geliştirdi ve sanat adına farkındalık yarattı. Ayrıca görüyorum ki İzmir'deki birçok iş adamına da sanata yaklaşımıyla örnek oldu" dedi.

SERGİ, EGE TEMALI

Sergideki eserlerin 30 yıllık birikim ve 15 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Çavuşoğlu, "İzmir'deki ilk sergim. Sergim, Ege temalı. Her ayın en az 10 günü Bodrum'da yaşarım. Mor, aşkı, sevdayı ve gücü simgeler. Ben moru çok severim. Begonvilin renklerine, Ege'nin denizine, kokusuna aşığım. Mor, duygu rengi, ve gizemli etki yaratıyor. Giysilere de mistik bir yücelik getiriyor. Bu sebeple imparatorlar ve olağanüstü güçleri olduğuna inanılan din adamlarının rengi olarak anımsıyorum" diye konuştu. Eserlerinde uyguladığı özel tekniğe değinen Çavuşoğlu, "Sanatçı için özgünlük çok önemli. Her zaman yapılmamış olanı yapmak istedim. Önce tuvale vernik atıyorum. Tam kuruma aşamasında boya sürmeye başlıyorum. Böylece resimlerimdeki çatlamalar meydana geliyor. Bu yüzden eserlerim yazın farklı oluyor kışın farklı oluyor. Yazın yaptığım bir resim üç haftada biterken, kışın ise 45 günü buluyor bir eserin tamamlanması" ifadelerinde bulundu. Ekol Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşan sergi 2 Mart Çarşamba gününe kadar izlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resmin patronu Ekol'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN