Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ormanlarda hasımlık bitti hısımlık dönemi başlıyor

Vatandaşlarla Orman Müdürlüğü'nün mahkemelik olmasına yol açan ormanda kadastro sorununun çözümü konusunda pilot il Manisa'da ilk adım atıldı

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Ormanlarda hasımlık bitti hısımlık dönemi başlıyor
Orman Kadastro işlemlerinde pilot il seçilen Manisa'da 2014 yılında başlanan ormanlık alan kadastro çalışmaları tamamlandı. Alanların tapuları Manisa Kadastro Müdürlüğünde düzenlenen törenle Manisa Defterdarlığına teslim edildi. Törende konuşan Manisa Kadastro Müdürü Hanifi Sitemoğlu, 2013'teki yasa değişikliği sonrası en yoğun ormanın bulunduğu Manisa'nın pilot il seçildiğini hatırlatarak, "Toplam 157 bin hektarlık alan ölçtük. Bin 58 orman parselinin tescil işlemlerini yaptık. Tapulara devrettik" dedi. İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ise 2016 yılında ülke genelinde orman kadastrosu yapılmamış hiçbir alanın kalmayacağını belirtti.

İŞBİRLİĞİ SAĞLANACAK
Aybal, "Biz teşkilat olarak en çok sıkıntıyı bu noktada yaşıyorduk. Artık vatandaşla hasımlık ortadan kalkacak, hısımlık anlayışı başlayacak" diye konuştu. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise "Orman kadastrosu pratikleşmeye başladı" diye konuştu. Bozuk orman alanlarının ağaçlandırma amaçlı olarak şirketlere, işletmelere, köylüye verilmeye başlandığını belirten Vali Bektaş, "Salihli, Köprübaşı, Kula'da bozuk orman alanlarında zeytinlik, bademlik, ceviz bahçeleri oluşmaya başladı. Hukuki altyapısı olmadan arazinin tapusu, mülkiyeti olmadan bu işlere giremiyorsunuz. Bu altyapının bir an önce tamamlanması gerekiyordu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlarda hasımlık bitti hısımlık dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN