Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrikler kesildi sistem çalışmadı!

İzmir'de hafta sonunda elektronik ücret toplama sisteminde meydana gelen arızanın faturasını Başkan Kocaoğlu, TEDAŞ'a kesti. Akıllara "her elektrik kesintisinde sistem arızalanacak mı" sorusu geldi

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Elektrikler kesildi sistem çalışmadı!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen hafta sonu otobüs, metro, vapur ve İZBAN'a binişlerde ücretlendirmeyi sağlayan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan arızanın "elektrik kesintisinden kaynaklandığını" söyledi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kocaoğlu başkanlığında yapılan şubat ayı ilk oturumuna, elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan kriz damga vurdu.

KAMU ZARARI NE KADAR?

Cumartesi günü sabah erken saatlerde otobüs, metro, vapur ve İZBAN trenlerine binmek isteyen vatandaşlar, sistem arızası nedeniyle kartlarına dolum yapamamış, uzun kuyruklar oluşmuştu. Büyükşehir Belediyesi, mağduriyeti önlemek için arıza giderilene kadar İzmirimKartlarında yeterli bakiyesi bulunmayan vatandaşların, toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasına imkan tanımıştı. Önceki gün yapılan meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Başkan Kocaoğlu'na, sistemde yaşanan arızayı sordu. Doğan, "2 gün süren arızanın getirdiği zarar ne kadardır? 16 yıl boyunca sorunsuz çalışan sistem, uzun süredir vatandaşlarımızı yarı yolda bırakıyor. Son 2 günde ortaya çıkan zararın faturası kime kesilecek? Arıza yüklenici firmadan mı yoksa ESHOT'un bu işi becerememesinden mi kaynaklanmaktadır?" dedi. Ayrıca İstanbul'da ulaşım kartı bedeli olarak alınan 6'şar liranın açılan davalar sonucu geri verildiğini, İzmir'de de benzer bir uygulamanın yapılıp yapılmayacağını soran Doğan, "Kart paralarının bakiye olarak yüklenmesini istiyoruz" dedi.

KEŞKE OLMASAYDI

Başkan Aziz Kocaoğlu, akıllı ücret toplama sisteminde yaşanan arızanın elektrik kesintisinden kaynaklandığını belirterek şöyle dedi: "TEDAŞ'ta elektrik kesinti oldu. Sonra bizim jeneratör devreye girdi. Orada elektrik kesintisinden dolayı problem yaşanıyor. 2 gün böyle bir sıkıntı yaşandı. Yaşanacak, keşke yaşanmasaydı. Bunu kim ister? Yarın bu konuştuklarımızın hiçbirisi kalmayacak. Bıraktığımız eserler kalacak. El birliğiyle yaptığımız işler kalacak, ortak projeler kalacak. İZBAN projesi dünyada ödül aldı. İzmir Jeotermal AŞ dev oldu. Bu tür çalışmalarda hep birlikte birbirimize destek olmalıyız. Ufak tefek şeylerde muhalefet olur ama Ankara'dan alacağımız izinlerde destek olun." Bu şaşırtıcı açıklama akıllara 'Her elektrik kesintisinde bu sistem devre dışı mı kalacak' sorusunu getirirken, 2 günlük süreçte ücretsiz binişler sebebiyle meydana gelen kamu zararının kimler tarafından karşılanacağı merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrikler kesildi sistem çalışmadı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN