Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıtdışı istihdam işverene de zarar

Kayıtlı işçi çalıştırmanın işveren açısından daha avantajlı olduğunu belirten İl Sosyal Güvenlik Müdürü Engin Bilgili, İzmir'deki kayıtdışı oranının da Türkiye ortalamasının gerisinde bulunduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Kayıtdışı istihdam işverene de zarar
İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Engin Bilgili, 1 yıl için kayıtdışı işçi çalıştırmanın cezasının 48 bin, sigortalı işçi çalıştırmanın maliyetinin ise 6 bin lira olduğunu ifade ederek, işverenler açısından kayıtlı işçi çalıştırmanın daha avantajlı olduğunu söyledi. Bilgili, SGK İl Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, kurumunun 2015 yılı faaliyetleri hakkında bilgi vererek, İzmir'de 1 milyon 207 bin 574 kişinin aktif sigortalı olduğunu belirtti. 2015 yılında kurumlarına müracaat eden 1 milyon 778 bin kişinin işlemlerini yaptıklarını anlatan Bilgili, vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri için yatırımlarının sürdüğünü ifade etti. Bilgili, kayıtdışı istihdamı engellemek için önemli çalışmalar yaptıkmlarını anlatarak şunları kaydetti: "Yaptığımız çalışmalar neticesinde 2015 yılı başında ülkemizde yüzde 32,4 olarak gerçekleşen kayıt dışı istihdam oranı, ilimizde yüzde 27,48 düzeyindedir. İlimizde 2015 yılı içerisindeki denetimler neticesinde 10 bin 776 kişi ve 491 iş yeri kayıt altına alınmıştır. Bize intikal eden ihbar ve şikayetler denetim elemanlarımız tarafından incelenmekte ve yapılan tespitlere göre işverene gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Şunu ifade etmek istiyorum, kayıt dışı çalıştırmaktansa kayıtlı çalıştırmak daha avantajlı, işverenin daha da lehine bir durum. Bugün kayıt dışı 1 yıllık çalıştırılan bir işçinin herhangi bir şekilde tespiti halinde işverene yaptırımı yaklaşık 48 bin lira ama bir işçinin 1 yıllık maliyeti 6 bin lira gibi bir rakam, dolayısıyla işverenlerimize bunu göz önüne alarak hareket etmelerini öneriyoruz. Bir de yeni asgari ücretle gelen artışları da ilave edersek bu rakam daha da yükseliyor."

OTOMATİK İCRA TAKİBİ
İşverenlerin çalışanlarının primlerini yasal süre içerisinde ödememeleri durumunda otomatik icra takibi başlattıklarını aktaran Bilgili, 2015 yılında alacaklarının yüzde 68'ini icra yoluyla tahsis ettiklerini, bu rakamın ise yaklaşık 297 milyon lira olduğunu söyledi. Bilgili, hastanelerdeki işlemlere ilişkin, bünyelerinde 110 doktorun görev yaptığını anlatarak, "Sağlıkla ilgili gelen şikayetlerimiz hastanelerden sorumlu müdürlüğümüz tarafından inceleniyor. Yaptırımlar sağlık sözleşmesindeki maddeler doğrultusunda ceza kurullarımız aracılığıyla yapılmaktadır. Şu anda 16 ilin sağlık faturaları buraya intikal etmekte ve burada incelenmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıtdışı istihdam işverene de zarar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN