Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stat engelleyicileri karalar bağlayacak

'e iki stat yapılmasın diye çaba harcayan kurumlardan Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davada Ankara 3. İdare Mahkemesi, ihalenin iptali ve yürütmenin durdurulması talebini reddetti

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Stat engelleyicileri karalar bağlayacak
Şehir Plancıları Odası'nın, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nde Karşıyaka Stadı için açtığı davada yürütmeyi durdurma talebi kabul edilmedi. Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı davada ihale iptali kararı çıkmasının ardından "tarihe not düştük, mahkeme haklılığımızı tescilledi" diyen Aziz Kocaoğlu'nun bu karar sonrası nasıl bir tavır takınacağı merak konusu oldu. Zira bu karar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara 18'inci İdare Mahkemesi'nde açılan ve Karşıyaka ve Göztepe statlarının ihalelerinin iptal olmasına yol açan kararın iptali kararı için Danıştay'a gönderilen dosyadan olumlu sonuç alma yönündeki beklentileri de güçlendirdi. Mahkeme, ihale iptali ve yürütmenin durdurulması talebininin yalnızca, iptali istenen idari işlemin uygulanması halinde, telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve işlemin açıkça hukuka aykırı olması durumunda verilebileceğini belirtti. Mahkeme, bu şartlar gerçekleşmediğinden odanın talebini reddetti.

DANIŞTAY DİKKATE ALACAKTIR

Karara sevindiklerini söyleyen Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz, "İnşallah çıkan bu karar şu an Danıştay'daki diğer davayı da bizim açımızdan olumlu yönde etkiler" dedi. Eski Karşıyaka Kulübü Başkanı Ali Erten, "İzmir Şehir Plancıları Odası'nın açtığı dava ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı davanın gerekçesi aynı. Danıştay'ın bu kararı dikkate alacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

CHP KORKUSUNDAN...

Karşıyaka Stadı İçin Gönüllü Avukatlar Grubu Sözcüsü Avukat Cevdet Florat da Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin kararını "cesaretlendirici" diye niteledi. Florat, "İzmir'de CHP korkusundan bu işi takip eden bir avuç insanız. Belediye yetkilileri kulüp başkanlarına farklı konuşuyor, yaptıkları başka. Diğer dosyalara etkisi olabilecek bir karar. Karşıyaka ve Göztepe'nin stada ihtiyacı var. Kulüp başkanlarının suskunluğunu anlamak mümkün değil. Göztepe'ye Hizmet Derneği geçtiğimiz günlerde ilan vermişti. Biz mücadele ediyoruz. Bizim derdimiz İzmir, Karşıyaka ve Ege. Bizim derdimiz sadece ve sadece bu kenti kalkındırmak. İstemezükçü taraf Büyükşehir ve Karşıyaka belediyesi. 'Statları yaptırmayacağız' dediler. Konuştukları farklı ve yaptıkları başkaydı. Kocaoğlu'nun önceki gün mecliste yaptığı açıklama insanların cinlerini tepesine getirecek bir konuşmaydı. Yargının bu kararından sonra Büyükşehir Belediyesi, yeni manevralar yapacak. Açtıkları davadan haberimiz yoktu. Gizli gizli kimseye haber vermeden yürüttüler. Karşıyaka ve Göztepe başkanlarına 'engel çıkarmayacağım' dedi. Ancak kimsenin haberi olmadan dava açtı. Davadan istediği sonucu alınca da sevindi" şeklinde konuştu.

TARAFTAR DA SEVİNDİ

Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin kararı sosyal medyada da geniş yankı buldu. Paylaşımlardan bazıları şöyle: Ersin İyikalpli: Evet Sayın Kocaoğlu yine ekranlara çık konuş bakalım. Hani diyordun ya mahkeme doğrusunu gösterdi diye. Şimdi de biz sana aynısını söylüyoruz. Sen mahkemeden daha çok mu biliyorsun. Bunlar senin sözlerin. Karşıyakalılardan ve bütün İzmirlilerden özür dile. TC Özgür Güngör: Orada yıllar öncesinde maçlar oynanıyordu. Esas yanlış olan o stadın çevresine dikilen evler. Ayrıca ayda 2 maç 3 saat eder. 6 saat mi trafiği felç edecek. Sen Mavişehir'deki AVM'lere gidiyorsun. Ne güzel trafik yok değil mi? Haftanın 7 günü Bostanlı Pazarı. Bunlara da itiraz etseniz ya görelim iyi niyetinizi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stat engelleyicileri karalar bağlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN