Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuk'ta turizm hamlesi

2017'de düzenlenecek Uluslararası İnanç Turizmi'nin Selçuk'ta yapılması için aday olduklarını açıklayan Başkan Bakıcı, "Ayrıca Bülbül Dağı eteklerine Meryem Ana Heykeli dikiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 22.2.2016
Selçuk'ta turizm hamlesi
Kuşadası-Efes Kongre Merkezi'nde Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen Ege Bölgesi Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (Aegean Hosttech) kapsamındaki Turizm Konferansı'nda 'Ege Turizminin Pazarlanması ve Tanıtımı' değerlendirildi. Konferansın konuşmacılarından Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Efes'in kısa süre önce UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edildiğini hatırlatarak bu kez inanç turizminde atağa geçtiklerini söyledi. Portekiz'in bu ay içinde ilk kez düzenlenecek Uluslararası İnanç Turizmi Sempozyumu'na ev sahipliği yapacağını belirten Başkan Bakıcı, "Bu sempozyuma 150 ülkeden katılım olacak. İkincisinin Selçuk'ta düzenlenmesi için adaylık başvurumuzu yaptık" dedi.

UZMANLARLA GÖRÜŞÜYORUZ
Efes'in Dünya Miras Listesi'ne girmesiyle büyük bir adım attıklarını, bu uluslararası sempozyumun da eşdeğer nitelikte olduğunu ifade eden Bakıcı, "Selçuk'ta Meryem Ana olmasına karşın yılda 2.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Oysa Portekiz'in Fatima kasabasında sadece Meryem Ana'nın yaşadığı rivayetine karşın 5 milyon kişi ziyaret ediyor. Tanıtım ve pazarlamaya önem vermeliyiz. Bu açıdan inanç turizmi büyük bir önem taşıyor" ifadelerini kaydetti. Ayrıca ilçeye dev bir Meryem Ana Heykeli yapılması için de kolları sıvadıklarını söyleyen Bakıcı, "Bu Amerika'daki Özgürlük Anıtı veya Rio de Janeiro'daki Cristo Redentor (Kurtarıcı İsa) heykeli gibi görkemli olacak. Bunun için de birkaç yatırımcıyla görüşmelerimiz sürüyor. Heykel için yer tespit çalışmaları da aynı şekilde devam etmekle birlikte Bülbül Dağı etekleri ağır basıyor. Heykelin yapısı, görünümü, ulaşımı gibi konularda uzmanların da görüşlerini alıyoruz" diye konuştu. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu yönetiminde gerçekleşen konferansta konuşan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkan Yardımcısı Şinasi Akçay da, Türkiye'nin uluslararası arenada bir marka olarak sunulması gerektiğine dikkat çekti. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Savaş Ercan ise, "Türkiye'de, deniz turizminden 75 bin kişi faydalanıyor. Bu sayının artırılması için Ege sahillerinde daha fazla insanı denizle buluşturmak için bir politikaya sahip olmalıyız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuk'ta turizm hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN