Yasak ilişkiyi bildiği için oğlum öldürüldü

Kemalpaşa ilçesinde "ağabey-yenge-çırak" cinayetlerinin 24 yıl sonra jandarmanın gayretiyle çözülmesi İzmir'de büyük yankı uyandırdı. Öldürülen çırağın babası, oğlunun günlüklerinde herşeyi yazdığını söyledi

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Yasak ilişkiyi bildiği için oğlum öldürüldü
İzmir'de 24 yıl önce işlenen üç cinayetin sırrının jandarma tarafından çözülmesi, ağabeyinin çırağını, ağabeyini ve yengesini öldüren zanlının tutuklanmasının ardından, öldürüldüğünde 16 yaşında olan çırak Hasan Bal'ın babası Ali Bal (82) içini Egeli Sabah'a döktü. Oğlunun Ramazan Ürker'in yanında 5 yıl çırak olarak çalıştığını söyleyen acılı baba, "Oğlum yasak ilişkiyi bildiği için öldürüldü" diye konuştu. Eşi Ayşe Bal'ın, oğlunun öldürülmesinden 10 yıl önce vefat ettiğini, tek çocuğunu kendisinin büyüttüğünü anlatan Bal, şöyle dedi: "Oğluma tuzak kurdular. Mehmet Ürker ile Selma Sandrine Ürker arasındaki yasak ilişkiyi gördüğü için öldürüldü. Oğlum bu yasak ilişkiyi günlüğüne yazmış. O olayda tek masum oğlumdu. Mehmet, bu yasak ilişkinin duyulmaması için oğlumu öldürdü. Jandarma acımı bir nebze olsun azalttı. Geceleri uyuyamıyorum. Oğlumun acısı ilk günkü gibi kalbimde. Katil Mehmet'i karşıma getirseler yüzüne tükürmek isterdim. Oğlum yaşasaydı 41 yaşında olacaktı. Belki evlenecek, torunlarım olacaktı. Şimdi tek başıma bu evde yaşıyorum."

ABİSİNİN KARISIYLA...

Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, öldürülen çırak Hasan Bal'ın günlüğünde ilginç ayrıntılara ulaştı. Bal'ın günlüğünde, "Aklıma gelmişken o köpek Mehmet'in adını anmak istemiyorum. Ama neyse Selma yenge ile Mehmet'in aralarında ne var çok merak ediyorum. Yoksa Selma yenge Ramazan abiyi aldatıyor... Mehmet'in Selma yengeye karşı hissettiklerini anladıkça onu öldürmek geliyor içimden. Ne demek abisinin karısı ile sevişmek. Baldızıyla (Zeynep) hem de benim bu dünyada sevdiğim tek kıza kötü gözle bakmak. Her ikisine de karşı büyük zevkli duygular besliyordu. Mesela ikisiyle de yatmak gibi" biçiminde ifadelerin yer aldığı belirtildi. Selma Sandrine Ürker ölü olarak bulunduğunda, yakılan otomobilin plakalarının nerede olduğunu önce bilmediğini söyleyen sanık Mehmet Ürker'in, ardından ifadesinde "Ağabeyimi korumak için ben söktüm" dediği belirlendi. 24 yıl sonra yeniden gözaltına alındığında ise "Allah söyledi ben de söktüm" diye ifade veren sanık çelişkili ifadelerine bir yenisini eklemiş oldu. Sanığın, yakılan otomobilin yanına gidilirken, yolu net olarak yanındakilere tarif ettiği de ortaya çıktı. Kemalpaşa'da 1992'de oto boyacısı çırağı 16 yaşındaki Hasan Bal'ın ve yanmış bir otomobilin içinde Bal'ın ustasının eşi 19 yaşındaki Selma Sandrine Ürker'in cesedi bulunmuştu. Daha sonra ortadan kaybolan oto boyacısı Ramazan Ürker'in çırağını ve eşini öldürdüğü ihtimali üzerinde durulmuş, ancak iki yıl sonra Ürker'in de cesedi bulunmuştu. Yıllarca sır olarak kalan cinayetlere ilişkin dosya, "Ramazan Ürker'in aslında ölmediği" yönündeki dedikodular üzerine 2011'de jandarma tarafından yeniden açıldı. Önce cesedine yapılan DNA testiyle Ramazan Ürker'in öldüğü kesinleştirildi. Daha sonra soruşturmayı derinleştiren jandarma, sanık Mehmet Ürker'in ağabeyini "Yengemle çırağın ilişki yaşıyor" diyerek kışkırttığını, birlikte genç kadını ve çırağı öldürdüklerini belirledi. Zanlı Mehmet Ürker'in daha sonra da ağabeyini öldürdüğü, yengesiyle ilişkisi olan kişinin çırak değil kendisi olduğu, çırağı da konuyu bildiği için öldürdüğü tespit edildi. Bu suçlamaları kabul etmeyen şüpheli Mehmet Ürker, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

POLİS ŞEFİ İHRAÇ EDİLMİŞTİ
Kızı Selma Sandrine Ürker'in öldürülmesinden sonra Fransa'dan gelen baba Haydar Duran Özgün, katil zanlısı olduğunu iddia ettiği damadı Ramazan Ürker'i bulana 50 milyon lira ödül vereceğini açıklamıştı. Ramazan Ürker'in cesedini bulan polis şefi Nevzat Akçalı, durumu jandarmaya bildirmek yerine ödül almak için Haydar Duran Özgün'ü aramış ancak parayı alamamıştı. Daha sonra cinayeti kendisinin işlediği iddiasıyla yargılanan ve beraat eden polis şefi meslekten ihraç edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasak ilişkiyi bildiği için oğlum öldürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN