Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözün aydın Kocaoğlu!

Giriş Tarihi: 25.2.2016
Gözün aydın Kocaoğlu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava yüzünden inşaat durdurulunca, TOKİ Karşıyaka Stadı'nı yapan yüklenici firmayı, şantiyeden çıkarmak zorunda kaldı

İzmir'in stat sancısını görmezden gelen, söz verdiği statları yapmadığı gibi, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yaptığı statlara da engel olmak için her yolu deneyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, sonunda amacına ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı davaya bakan Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin, 6 Ocak'ta taraflara bildirdiği karar sonucu Karşıyaka ve Göztepe statlarında inşaatlar durduruldu, İzmir, iki "utanç çukuru daha" kazandı. Danıştay'a itiraz sürecinde mahkeme kararını uygulamak zorunda kalan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Karşıyaka Stadı'nın yüklenici firması Acar İnşaat'a 22 Şubat'ta, inşattın durdurulması ve şantiyenin tasfiyesi için gerekli yazılı evrakları ulaştırdığı öğrenildi. Bu gelişme statlar yüzünde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na büyük tepki gösteren taraftarlarını isyan ettirdi. Kararın kendilerine ulaştığını belirten Ali Acar İnşaat Karşıyaka Stadı Proje ve Koordinatörü Hasan Çaboğlu, "Çalışmaların en zor kısmı olan alt yapı ve zemin iyileştirme çalışmalarını bitirdik. İkibine yakın kazık ve jet-graut çalışması yaptık. Üstyapıya başlamak için her şey hazırken bu karar geldi. İstemeden de olsa inşaatları durdurduk. Üzülerek söylemek zorundayım şu anda şantiyede sadece bir güvenlik görevlimiz var. Danıştay'dan olumlu bir karar gelirse tasfiyeyi durdururuz ve bıraktığımız yerden başlarız. 10 ay içerisinde de teslim ederiz. Biz elimizden geleni yapıyoruz ama Karşıyakalıların ve kulübün de daha fazla sahiplenmesi ve desteği gerekir. Açıkcası bürokratik olarak işler pek iyiye gitmiyor" dedi.

NE OLACAK ŞİMDİ?

1) Ali Acar İnşaat'ın Yalı'daki stat alanından tüm araç, gereç ve iş makinalarını çekmesi yaklaşık bir ay sürecek. Bu süre içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi açtığı davayı geri çekerse tasfiye işlemleri noktalanarak çalışmalar kaldığı yerden devam edecek.
2) Bu bir aylık süreçte Danıştay itirazları kabul ederse, yüklenici firma şantiyeyi tamamen terk etmeden çalışmalara devam edecek. Bu durumda zaman kaybedilmemiş olacak.
3) Bir ay içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi davasını geri çekmezse, yüklenici firma şantiyeden tamamen ayrılmış olacak ve daha sonra inşaata engel bir durum kalmasa bile zaman kaybedilmiş olacak.
4) Danıştay da ihalenin iptalini onaylarsa, Karşıyaka Stadı için işler en başa dönecek. Tekrardan ihale ve ödenek süreçleri yaşanacak. 10 ay da teslim edilmesi beklenen stat en erken 3-4 yıl içinde başka engellemelere maruz kalmazsa bitebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözün aydın Kocaoğlu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN