Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şey dahil Avrupa!

İnsan tacirleri, mültecilere tatil turları gibi 'her şey dahil Avrupa paketi' satmaya başladı. Bir bottan 40 bin lira kar elde eden insan kaçakçıları, mültecileri ölüme göndermekten hiç çekinmiyor

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Her şey dahil Avrupa!
Türkiye sık sık Ege kıyılarından Yunanistan'a geçmeye çalışan mültecilerin dramlarıyla sarsılıyor. Ortada dönen paranın miktarı her geçen gün artarken, insan kaçakçılarının da ağzının suyu akıyor. Çoğu savaştan kaçan göçmenler 'denize düşen yılana sarılır' mantığıyla ölüme göze alarak adam başına en az bin dolar ödeyerek umut yolculuğuna çıkıyor. Birbirleriyle rekabet halindeki insan tacirleri sanki tatil paketi satıyormuş gibi Suriye'den başlayıp Ege Kıyıları'nda biten her şey dahil Avrupa paketi bile satmaya başladı. Uluslararası Göç Örgütü'nün (International Organization for Migration - IOM) rakamlarına göre 2015'te Ege kıyılarından ölümü göze alan 821 bin kişi Yunanistan'a geçmeyi başardı. Bodrum sahilinde karaya vuran cansız bedeniyle dünyanın dikkatini çeken Aylan bebeğin de aralarında olduğu 706 kişi 2015'te hayalini kurdukları Avrupa'ya ulaşmak isterken can verdi. Sahil Güvenlik ekipleri, 2015'te Türkiye üzerinden deniz yoluyla Avrupa'ya gitmek isteyen büyük çoğunluğu Suriyeli 86 bin 462 göçmeni kurtardı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ise 2015'te 25 bin 846 kaçak göçmeni umut yolculuğunda yakaladı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ise 2015'te 739 vakaya müdahale etti, 841 organizatör hakkında işlem yaptı. İşlemlerin ardından 341 zanlı tutuklandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın tarafından 2015'te gerçekleştirilen operasyonlarda 2 bin 181 insan taciri yakalandı. Ege Bölgesi'nde 2015 yılında bugüne kadar müdahale edilen kanunsuz yurt dışına geçiş vakalarının yüzde 90'ının lastik botlarla, yüzde 10'unun ise çeşitli tipte deniz araçlarıyla yapıldığı belirlendi. Yaşanan ölümlere ve tutuklamalara rağmen yasa dışı yollardan yapılan geçişler uluslar arası bir sorun olduğu için bitmek bilmiyor. Yasa dışı olarak Yunan adalarına geçenler, hayatını kaybedenler ve kurtarılanlar da dahil olmak üzere resmi rakamlara göre Ege'deki mülteci sirkülasyonu 934 bin 14 kişiyi buluyor. Kayıtlara girmeden kazalarda can verenlerle bu rakamın 1 milyon sınırına ulaşabileceği belirtiliyor. Toplam rakam göz önüne alındığında insan kaçakçıları bu işten bir yılda ortalama 934 milyon dolar para kazanıyor. TL olarak 2 milyar 727 milyon 320 bin lirayı bulan mülteci pazarından en büyük payı almak isteyen gözü dönmüş insan tacirleri göçmenleri sahte can yelekleri ve merdiven altı üretimi botlarla ölüme göndermekten hiç çekinmiyor. Bir insan kaçakçısı bir bottan ortalama 40 bin lira kar elde ediyor. Bir bottan elde ettiği karı arttırmak için 30 kişi kapasiteli bota 50 kişi bindirmekten vazgeçmiyorlar.

"Uluslararası bir sorun"
Göçmen kaçakçılığı ağının uluslararası olduğunu, Suriye'den başlayıp Avrupa'ya kadar uzandığını söyleyen Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayselin Gözde Yıldız, "Yaptığım araştırmalarda gördüğüm ve tespit ettiğim kadarıyla insan kaçakçısını bir bottan yaklaşık 40 bin lira kar elde ediyor. Botun ve botta bulunan 30 mültecinin maliyetini çıkarttığınızda insan tacirinin cebine yaklaşık 40 bin lira kar kalıyor. Çocuklardan ortalama 400-500 dolar para alıyorlar. Büyüklerden adam başı bin dolar alıyorlar. Daha fazla kar elde etmek için 30 kişilik bota 50 kişi bindirebiliyorlar. Kurtarılan mülteciler hep, 'Biz 30 kişi çıkacağız diye biliyorduk. Deniz kenarına geldiğimizde 50 kişi olduğumuzu öğrendik. Bu şekilde binmek istemediğimizde zorla bindirdiler. Mecbur kaldık' dediler. İnsan tacirleri daha fazla kar elde etmek için botlara kapasitesinin üzerinde insan koyuyorlar. Mülteciler son anda bunu öğreniyorlar ve itiraz etme seçenekleri olmuyor" şeklinde konuştu. Kaçak yollarla Avrupa'ya gitmek isteyenler arasında sadece Suriyelilerin bulunmadığına dikkat çeken Yıldız, "Afgan da var Iraklılar da. Ege'ye doğru bir akın var. Kaçakçılar ile mülteciler Suriye'de anlaşıyorlar. Suriye'den başlayıp Ege kıyılarından son bulan bir kaçış yolu var. Kaçakçılar sanki bir tatil paketi satıyormuş gibi mültecilere herşey dahil paket satıyorlar. İçerisinde çok fazla aracılar var. Karşılayacak kişiyi veren de var, 'seni Türkiye'ye kadar getiririm. Türkiye'den sonrası sana aittir' diyen de var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey dahil Avrupa!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN