Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir stat daha elden gidiyor

Başkan Kocaoğlu'nun açtığı davalarla Karşıyaka ve Göztepe statlarının engellenmesinin ardından bir şok da Buca'da yaşandı. Tribünleri kaçak olduğu için Yeni Buca Stadı'na yıkım kararı çıktı

Giriş Tarihi: 2.3.2016
Bir stat daha elden gidiyor
Spor Toto 2'nci Ligi Kırmızı Grup takımlarından Bucaspor'un iç saha maçlarını oynadığı Yeni Buca Stadı için yıkım kararı çıktı. Sarı lacivertli takımın Süper Lig'e yükseldiği 2010-11 sezonunda yaptırılan ek tribünler ile tesis içindeki bazı birimlerin ruhsatsız olduğu yolundaki Ankara 2'nci İdare Mahkeme kararının Danıştay tarafından onaylandığı belirtildi. O dönemde mevcut yapıya ilave edilen balkon tribünü, kamera odaları, batı kale arkası ek tribünü, tuvaletler, 2 adet çelik konstrüksiyon köprü ile locaların kaçak yapıldığı yolundaki Danıştay kararının mülk sahibi Buca Belediyesi'ne geçtiğimiz ay bildirildiği öğrenildi. Buca Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü de, Danıştay'dan çıkan karar üzerine stada ruhsatsız yapılan eklerin 29 Ekim 2017'de yıkılacağını Bucaspor Kulübü'ne bildirirken, söz konusu bölümlerin o tarihe kadar yıkılmasını ya da yıkıma hazır hale getirilmesini istedi. Tesisin şu anki halini aldığı 2011 yılında bir şikayet üzerine inceleme yapan Buca Belediyesi Fen İşleri yetkilileri, onaylanan projeyle, mevcut mimarinin farklı olduğunu tespit edip kulübe 162 bin TL ceza keserken, kaçak bölümlerin yıkılmasını kararlaştırmıştı. Yapılan itirazı değerlendiren Ankara 2'nci İdare Mahkemesi'nin yıkım kararı Danıştay'da onaylanınca bugünkü durum kaçınılmaz oldu.

'GEREKLİ İZİNLERİ ALDIK'
Bucaspor yönetimi, Buca Belediyesi'nin gönderdiği yıkım kararıyla büyük bir şok yaşadı. 2011 yılında, dönemin Belediye Başkanı Ercan Tatı'dan gerekli iznin alındığı ve inşaatın projeye göre yapıldığı söyleyen Başkan Çetin Kayışlı, şunları söyledi: "Süper Lig'e çıktığımız dönemde Futbol Federasyonu ve yayıncı kuruluş, gerekli düzenleme yapılmadığı takdirde maçlarımızı Buca Arena'da oynayamayacağımızı bildirdi. Mehmet Bektur başkanlığındaki yönetim de parayı kendi ödemek koşuluyla, mülk sahibi belediye ile anlaşma yaparak inşaata başladı. Bugün gelinen noktada bazı bölümlerin kaçak yapıldığı iddiasıyla yıkım kararı aldı. Stat zaten belediyenin. Tümünü yıksınlar. Biz de gider maçlarımızı Hasanağa Bahçesi'nde oynarız." Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, yıkım kararınıan 2011 yılında başlatılan inceleme ve alınan kararın devamı olduğunu belirterek, "Bir şikayet üzerine yapılan incelemede 2011'de yapılan eklerin projeye aykırı olduğu belirlenmiş. Mahkeme de mimari proje ile uygulamanın farklı olduğunu tespit etmiş. Kaçak yapıların yıkılması için Danıştay bize kararını iletti. Biz de Bucaspor'a tebliği gönderdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir stat daha elden gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN