Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyun da öyle gez o zaman bana ne!

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Soyun da öyle gez o zaman bana ne!

Karşıyaka Belediyesi'nin "Sana ne" başlığı ile kentin her köşesine astırdığı, kadınları "börek açanaçmayan" ya da "dekolte giyen-giymeyen" diye ayrıştıran afişlerine sosyal medyadaki tepkiler sürüyor

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, kapsayıcı ve kucaklayıcı bir sosyal mesaj vermek yerine kocaman puntolarla, yoldan gelip geçenlerin adeta gözüne sokulan "Sana ne" gibi itici, kışkırtıcı ve ayrıştıcı bir sloganı tercih eden Karşıyaka Belediyesi'ne sosyal medya platformlarında da tepkiler var. "Dekolte de giyerim, börek de açmam" ve benzeri mesajların hangi amaca hizmet ettiğini tam anlayamadıklarını dile getiren Twitter kullanıcıları, sürtüşmeye, ayrışmaya, toplumdaki farklı sosyal katmanlar arasında düşmanlık tohumları ekilmesine yol açabilecek türden bu tür sloganların kamu kaynaklarıyla millete dayatılmasına duydukları kızgınlığı dile getirdi. Bu mesajlardan dekolte giymeyen, gece yarısı sokağa çıkmayan veya börek açan kadınların, Kadınlar Günü'nün kutlanmadığı anlamının rahatlıkla çıkaralabileceğini dile getiren Twitter kullanıcıları, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ı, bir siyasi görüşün amigosu gibi değil, bir ilçenin şehriemini gibi davranmaya davet etti. Sevda isimli kullanıcı "Böyle afiş mi olur? Kadın olmak dik kafalılık mı? Kadınlara bu afişlerle mi saygı duyulacak" diye yazarak kızgınlığını dile getirdi. Eskimeyen Ülkücü, "İstersen soyun da gez. Bana ne" dedi. Abd Uğur adlı kullanıcı, "Reklam afişlerinde bile kadına mor rengi uygun görmüşler" diye tweet attı. Selami K ise "Ama başörtüyle okula giremezsin, sanat etkinliğine katılamazsın" diyerek başka bir çifte standart sorununa dikkat çekti.

AGRESİF BİR TAVIR

Fakir Derviş, "Bu zihniyetle yaşayan kadınların evlatları hiç mi sormayacak anne ne yapıyorsun diye?" şeklinde eleştirisini dile getirdi. Son Kale adlı Twitter kullanıcısı, "Bunlar bir de ahlak hukuk konuşuyorlar. Bunlardan millete ahlaksızlık, hukuksuzluk bulaşır" dedi. Azra Rte, "Kullanılan ana rengin eşcinsel simgesi olması tesadüf olabilir mi?" diye tweet attı. Mustafa Ceyhan, "Bana ne" derken, Yılmaz Yılmaz isimli kişi de "Bu reklama alet olan kadınlar madem doğru şeyi söylüyorlar. Söyledikleri gibi giyinselerdi" dedi. Burak, "Bunlara izin veren sevgilileri de birbirleriyle gevşeklik yarışına girsinler" diye yorum yaptı. Orkun, "Feminist hareket bu şekilde agresif tavırla yapıldıkça tek alacağı olumsuz geri dönüştür. Erkeği bir olarak görmek sadece genellemeye girer ve bunun sonu daha fazla sürtüşme. Üstelik aşırı gereksiz çünkü aşırı agresif" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu tür afişlere tepki göstererek "Bir takım çevrelerin ısrarla kendi deyimleriyle özgürleştirmek adına kadınları kadın yapan farklılıkları, güzellikleri, imtiyazları ortadan kaldırmaya çalıştığını görüyoruz. İşte bu zihniyetin yansımalarına bazı belediyelerin, güya Kadınlar Günü için hazırladıkları afişlerde, etkinliklerde şahit oluyoruz. Bu topraklara yabancı ne varsa getirip işte kadın, diye sunan; inancını ve kılık kıyafetini aşağılayarak kadına hakaret eden bu karanlık zihniyet esasen en büyük kadın düşmanıdır. Ailesinden, mahallesinden, toplumundan, değerlerinden kopararak savunmasız bıraktıkları kadınları emeğiyle ve bedeniyle istismar etmenin adını özgürlük koyanlar aslında nesillerimizi hedef alıyorlar" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyun da öyle gez o zaman bana ne!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN