Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi alan çöplük içinde

Konak Belediyesi tarafından projelendirilen ancak çalışmaların durmasıyla kaderine terk edilen Altınpark'taki Arkeopark alanı çöplüğe dönüştü

Giriş Tarihi: 14.3.2016
Tarihi alan çöplük içinde
Konak Belediyesi tarafından 2000'li yılların başında projelendirilen ve kent turizmine hareket katacağı belirtilen, bir benzeri Atina'daki Akropolis'te bulunan, Altınpark'taki Arkeopark alanı kaderine terkedildi. Üzeri kapatılarak üç yıldır ziyarete açılmayı bekleyen tarihi alan, çöplük haline geldi. Altınpark'taki Arkeopark bölgesinde bugüne kadar yapılan kazılarda, 20 metre uzunluğunda Roma yolu, içinde banyoları, mutfağı bulunan Roma evi kalıntıları ile pek çok başka eser ortaya çıkarıldı. Ancak çalışmaların devam etmemesi ve alanın kaderine terk edilmesi sonucunda, hem Roma yolu hem de diğer eserler yabani otlar altında kalırken alan da çöplüğü dönüştü.

NE YAPILACAKTI?

Proje kapsamında, ziyaretçilerin tarihi kalıntıların üzerinde yürüyeceği bir müze ve arkeopark kurulması planlandı. Homeros ve tarihi Magnezya (Manisa) Kapısı'nın da yer alacağı arkeoparkta, İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve kazılardan çıkan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle sergilenecekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi alan çöplük içinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN