Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duymazdan geldiler

Giriş Tarihi: 16.3.2016
Duymazdan geldiler

Mecliste AK Parti'nin Torbalı ve Urla ilçelerinin toplu ulaşımda 90 dakikaya dahil edilmesi için verdiği önerge kabul edilmedi. Bu ilçelerin CHP'li meclis üyelerinin sessiz kalması tepki çekti

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Torbalı ve Urla'nın ilçelerinin 90 dakikadan çıkarılması gündeme geldi. Zamlı tarifenin yürürlüğe girmesinin ardından ilk meclis toplantısı önceki gün gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu, meclise sunduğu yazılı önerge ile söz konusu yerlerin 90 dakika aktarma sistemine yeniden dahil edilmesini istedi. AK Partili Çağlar Haspolat uygulamanın yanlış olduğunu ve kırsalda yaşayan vatandaşların teşvik edilmesi gerekirken, cezalandırıldığını ifade etti. Haspolat, "Bu uygulama yanlıştır. Çifte standart var" diyerek yanlıştan dönülmesini talep etti. Başkan Kocaoğlu ise, "Bizim ulaşımdaki desteklerimizi karalamaya çalışmayın" açıklamasında bulundu. Tartışmaların ardından önerge CHP'li meclis üyelerinin oyları ile reddedildi ve gündeme alınmadı. Gerek Torbalı gerekse Urla'dan gelen CHP'li meclis üyelerinin yaşananlara sessiz kalması yörede yaşayan vatandaşların büyük tepkisine neden oldu.

KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Geçtiğimiz ay 1.5 saatlik süre içinde toplu ulaşım araçlarına iki ve üzeri binişleri ücretsiz kılan 90 dakika aktarmalı sisteminden çıkarılan Urla Zeytinalanı ve Bademler Mahalleleri ile Torbalı'nın Pancar, Ayrancılar ve Tekeli gibi yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar daha önce 2 lira 40 kuruş ödedikleri toplu ulaşım araçlarına bir anda 4 lira 20 kuruş ödemeyle başlamıştı. Yaşananlara tepki gösteren binlerce vatandaş Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na başlattıkları imza kampanyası ile "Yanlıştan dönün" çağrısı yaptı. O süreçte açıklama yapan CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz oylama sırasında CHP'li meclis üyeleriyle tek tek konuştuğunu belirterek "Neye oy verdiklerinin farkında değillermiş. Ücret tarifelerinde yüzde yüze varan artış kabul edilebilir bir şey değil. Düzeltileceğini umuyorum" şeklinde açıklama yapmıştı. Mecliste konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ise, Kahramanlar Otoparkı için yapılan yeni uygulama ve ring sisteminin fayda getirmediğini ifade ederek, yeni bir ücret tarifesinin yapılması gerektiğini söyledi. Doğan ilk 1 saati ücretsiz, 0-12 saat arası ise 5 TL olarak belirlenmesi için önerge verdi. Doğan, "Kahramanlar otoparkında yapılan yeni uygulama ve fiyat tarifesi belirlenmişti. Gündüz bu tarifede 4 saatlik zaman dilimi için 4 TL alınması, orada çalışanlar için yetersiz zaman dilimidir. Bunun dışında o bölgeye alışveriş yapmak, gezmek için gelenler, gün boyu kalan insanlar var. Bu durumda otoparkın bir cazibesi kalmıyor. Fuarın altındaki otoparkta 12 saat için 7 TL, yanındaki korsan otopark için 6 TL fiyat alınıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi gibi işi acil olanlar bir saat park etsin. Biz bu şekilde gizli bir zam yapmış oluyoruz. Kahramanlar Otopark'ını teşvik edecek bir önlem alınması gerekir. Ortak akılla bir şeyler yapmak için bir öneride bulunuyoruz" şeklinde konuştu. Önerge oy çokluğuyla reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duymazdan geldiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN