Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5,5 aylık bebeğine bir daha can verdi

Giriş Tarihi: 17.3.2016
5,5 aylık bebeğine bir daha can verdi

Karaciğer yetmezliği sebebiyle 5,5 aylık bebeğe babasından doku nakli yapılacaktı. Ancak son anda babanın kan değerleri yükselince, bebek, lohusa anneden yapılan nakille kurtuldu

Doğuştan sarılığı geçmeyen ve uzunca süre tanı konulamayınca, 5,5 kilo ağırlığında 5 ay 11 günlükken karaciğer yetmezliğinden ameliyata alınan Yusuf Emre bebek, babasında son anda sorun çıkınca, lohusa annesinden alınan dokuyla yaşama tutundu. Kocaeli'nden Neslihan (34) ve Aydan Uzar (35) çiftinin oğlu Yusuf Emre, 15 Eylül 2015 tarihinde dünyaya geldi. Ancak bebeğin doğar doğmaz sarılığı başladı, 2 aylıkken bütün vücudu sapsarı oldu. Kocaeli'ndeki sağlık kuruluşlarında tanı koyulamayan Yusuf Emre, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Burada yatarak tedavi gören bebeğe karaciğer yetmezliği tanısı konuldu, tedavisinin nakille mümkün olduğu söylendi. Uzar çifti bu karar üzerine nakil için 12 Ocak'ta İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Nakil öncesi beslenme sorunu yaşayan bebeğin kilo alıp büyütülmesi için Prof. Dr. Sema Aydoğdu tarafından özel bir diyet programı başlatıldı. Bu arada yapılan tetkiklerde baba Aydan Uzar'ın verici olabileceği belirlenirken, bir buçuk aylık sürecin sonunda Yusuf Emre'nin sarılığında artış başladı, kilo alımı durdu. Yusuf Emre bebeğin acil nakil operasyonuna alınmasına karar verilirken, baba Uzar'ın ameliyat öncesi tetkiklerinde kan değerlerindeki yükselmeler olduğu, donör olamayacağı ortaya çıktı.

BAŞKA ÇARE KALMADI
Bebeğin hayati riskinin artması üzerine doktorlar tarafından çok istenmemesine karşın lohusa anne Neslihan Uzar'ın tetkikleri yapıldı, donör olabileceği belirlendi. Anne ve henüz 5 aylık 11 günlük olan bebeği 26 Şubat'ta Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Lakobadze tarafından nakil operasyonuna alındı. Başarılı operasyon sonrasında anne ve bebeği tekrar birbirine kavuştu. Genelde küçük bebeklerde öncelikle anneleri değil diğer birinci derece akrabaları verici adayı yapmak istediklerini belirten Prof. Dr. Sema Aydoğdu, "Bu vakada ilk aday babaydı, son gün değişti.

MUCİZE GİBİ BİRŞEY
Anne lohusaydı istemedik ama bebeğin başka vericisi yoktu. Lohusalıkta annenin her gebelikten sonra toparlanması iki yılı bulur. Çünkü gebelikte de lohusalıkta da vücudundaki tüm kemik, demir, protein, vitamin bebeğe harcanıyor, anne bunları kaybettiği için yerine koyması zaman alıyor. Lohusayken eğer bebeğiniz hastaysa üzüntüden sütünüz bile azalır, kesilebilir. O nedenle nakilden sonra annenin Yusuf Emre'yi emzirebilmesi harika bir şey. Nakil öncesi ve sonraki süreci anne ve bebeği başarıyla geçti. Mucize gibi. İkisi de çok iyi. Bunca yıllık meslek yaşamımda ilk kez nakil sonrası bir annenin bebeğini emzirdiğine tanık oluyorum" dedi. Anne Uzar ise "Ben de eşim de donör olmak istiyorduk. Ben lohusayım diye doktorlar onay vermiyordu. Çocuklarımız için anne baba olarak canımızı vermeye hazırız. Kötü günler geride kaldı. Oğlumun hayata tutunması, iyi olması her şeyin üstünde. Çok mutluyuz" diye duygularını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5,5 aylık bebeğine bir daha can verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN