Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kimse Menderes’e çöp tesisi yapamaz

Palamutarası’na kurulması plananan çöp tesisine ilişkin sessizliğini Egeli Sabah’a bozan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, ilçe halkının isteğinin aksine birşeye izin vermeyeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 17.3.2016
Kimse Menderes’e çöp tesisi yapamaz

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kuzeyinde Karşıyaka Yamanlar, güneyinde ise Menderes Palamutarası mevkisine katı atık bertaraf tesisi kurmak için çalışmalarını sürdürürken Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, net bir şekilde "tesisi istemiyoruz" açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediyesi söz konusu alana katı atık bertaraf tesisi kurabilmek için mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait olan ve imar planlarında 'ağaçlandırılacak alan' olarak işli bulunan 500 hektar büyüklüğündeki araziyi resmen Orman Bölge Müdürlüğü'nden istedi. Haberin duyulması üzerine Menderesliler adeta isyan ederek, ilçelerine çöp tesisi kurulmasını istemediklerini belirtti.

ÇÖP SULARI NE OLACAK?
Gelişmeleri takip ederken, temkinli yaklaşımıyla dikkat çeken Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu sessizliğini Egeli Sabah'a bozdu. İzmir'in içme suyu ihtiyacının yüzde 40'a yakınının Menderes ilçe sınırları içinde kalan Tahtalı Barajı'ndan sağlandığına dikkat çeken Soylu, "Tahtalı Barajı Koruma Havzası gündeme geldiğinde Aziz bey, 'Menderes'te gökten damlayan bir damla su bile baraja gidiyor' diye açıklama yaptı. Tamam. Şimdi Menderes'e çöp tesisi yapacaklar. Çöpleri kamyonlarla çöp tesisine taşıyacaklar. Peki şimdi soruyorum size, bu kamyonlardan damlayan, akan çöp suları nereye gidecek? Menderes'e çöp tesisi yapılamaz" diye konuştu.

KUSURA BAKMASINLAR
Soylu, Mendereslilerin çöp tesisi yapılmasına karşı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: " Menderesli istemiyorsa da hiç kimse bunu orada hayata geçiremez. İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak gibi sırtında çok büyük yük taşıyan Menderes, bu yüzden yıllardır çok büyük eziyet gördü.
İlçemize yatırım yapılamadı. Şimdi gelip de çöp tesisini Menderes'e kuracaklarmış. Kusura bakmasınlar. Menderes çöp tesisini hak etmiyor."

O MİLLETVEKİLLERİ NEREDE?
Bazı milletvekillerinin, Menderes'te "taş ocağı açılacak" diye provakatif eylemler yaptıklarını belirten Soylu, "O milletvekilleri Menderes'e çöp tesisi kurulacağı zaman neden ses çıkarmıyor? Hiçbir tanesi ağzını açıp tek bir kelime bile söylemedi. Tabi, o açıklamaları yapmak için mangal gibi yürek lazım. Taş ocağı yapılıyor diye köye gelip yürüyüşler düzenliyorsun. Ben orada zaten gerekeni yaptım. Yola çıkıp bağırmadım ama ilgili yerleri aradım Orada sorun onların bağırması ile çözülmedi. Bizim ricalarımızla işler yoluna girdi" dedi. Kavga ile bir yere varılamayacağını belirten Soylu, "Büyükşehir ile de benim kavgam, gürültüm yok. İşi kavgaya, gürültüye, artistliğe çevirirseniz hizmet edemezsiniz. 81 bin Menderesli'yi traktörü ile Konak Meydanı'na da indiririm ama bizim böyle bir anlayışımız yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimse Menderes’e çöp tesisi yapamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN