Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıklı ve helal gıda talebi bir hak

Giriş Tarihi: 17.3.2016
Sağlıklı ve helal gıda talebi bir hak

Balıkesir'deki helal gıda panelinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şahin, herkesin sağlıklı beslenme hakkı bulunduğunu söyledi

Balıkesir'de, Büyükşehir Belediyesi, TSE ve Balıkesir Sanayi Odası ortaklığında "Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli" düzenlendi. Fransa'daki fuarda bulunan Büyükşehir Başkanı Ahmet Edip Uğur'un yerine panele katılan Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, herkesin sürdürülebilir, güvenilir, uygun fiyatta, kaliteli, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirecek gıdaları satın alma ve tüketme hakkına sahip olduğunu vurguladı. Şahin, gıda güvenilirliğinin "gıda ürünlerinin tarladan tabağa kadar, üretimin her aşamasında gerekli kontrolleri yapılmış, sağlıklı ve güvenilir biçimde elde edilme süreci" olarak tanımlandığını hatırlattı.

BÜYÜK BİR PAZAR
Şahin,helal gıdanın da İslami kurallara uygun üretilen gıda olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Hiçbir büyük gıda markası ürünlerinde haram tespit edilmesini istemez. Özellikle halkının çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede daha hassas davranmaktadırlar. Tabi bunda devletin geliştirmiş olduğu gıda kontrol mekanizması da etkili olmaktadır. Gıda üretiminde kullanılan katkılar, yarı mamul ürünler ve üretim yöntemleri içerisinde helal olmayan, İslami hükümlere aykırı metotlar bulunmamalıdır. Sonuçta din insanların en hassas duygularındandır ve bu konuda çok dikkatli üretim yapılmalıdır." Şahin, helal gıdanın dünya pazarında güçlü bir yeri olduğunu hatırlattı. Dünyadaki 1,5 milyar Müslüman bulunduğunu dile getiren Şahin, helal gıdaya yılda 200 milyar dolarlık talep olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı ve helal gıda talebi bir hak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN