Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez ay yıldızlı adayla taçlanacak

Körfez Geçiş Projesi hakkında A Haber'de açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Atilla Kaya, güvenli, konforlu ulaşımın yanında körfeze görsel zenginlik kazandırılacağını bildirdi

Giriş Tarihi: 18.3.2016
Körfez ay yıldızlı adayla taçlanacak

AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, A Haber'de canlı yayınlanan Ajans Gün Ortası programına İzmir'den katılarak, "İzmir Körfez Geçiş Projesi" hakkında açıklamalarda bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir için hazırladığı mega projelerden olan "İzmir Körfez Geçiş Projesi" ile ilgili gelinen son noktayı anlatan Kaya, "Gerek proje çalışmaları, gerekse etüt çalışmaları tamamlanmış bulunuyor. Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci ise devam ediyor. İzmir kamuoyundaki değerlendirmelerde projeye destek oranı yüzde 80'leri buldu. İzmirli hemşehrilerimizin büyük bir kısmı, projenin kentimiz için çok faydalı olacağı görüşüne sahip. İzmir'e yakışan bir uzlaşmayla, herkesin ve her kesimin olumlu katkılarını alarak bu projeyi şehrimize kazandırmak istiyoruz. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım, İzmir'e ve İzmirlilere rağmen hiçbir şey yapılmayacağının altını özellikle çiziyor. İzmir ne zaman isterse, ne zaman 'tamam' derse süreç hızlanacak" dedi.

70 YERİNE 10 DAKİKA
Çiğli'de 2'inci Ana Jet Üsttü mevkisinden başlayacak projede, İzmir Körfezi üzerinden Üçkuyular ve Narlıdere'ye ulaşım sağlanacağını belirten Kaya, şöyle devam etti: "İzmir Körfez Geçiş Projesi ile birlikte, Altınyol ve Çevre Yolu'nda gelecekte daha da artacak darboğaz ve trafik sıkışıklığı son bulacak. Projenin tamamlanması ile İzmir'in kuzey aksından gelen trafik kent içine girmeden İzmir Körfezi güney aksına ulaşım sağlanmış olacak. 70 dakikalık yolculuk süresi 10 dakikaya inecek. Proje 12 km otoyol, 16 km raylı sistem tramvay olarak öngörülmekte, bu kapsamda kuzeyde 4.2 km ayaklar üzerinde köprü (körfez tarama kanalı üzerinde 200 metre kadar asma köprü şeklinde), 800 metre bir yapay ada ve 1.8 km batırma tüp tünel olarak önerilmektedir. Daha güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlanacak, turizm faaliyetleri gelişecek. Kentin sanayi ve endüstriyel gelişimine katkı sağlanacak."

MARMARAY BENZERİ
İzmir'in iki yakasını Marmaray'ın benzeri bir tünel sistemiyle bağlayacak olan projede körfezin köprü ile geçileceğini belirten Kaya, "Ay-Yıldızlı Yapay Ada" ve "Körfez Köprüsü" ile de körfezin görsel zenginliğinin artacağını vurguladı. Projenin bazı kesimlerce kamuoyunda "İzmir'in Çılgın Projesi" olarak da nitelendirildiğini hatırlatan Kaya, şu bilgileri verdi: "Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'ın dünyanın gıpta ile baktığı büyük projelerin mimarı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Konak Tüneli'nden açıldığı günden itibaren 6,5 milyon araç geçti. İzmir'de Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'ni açıldığı günden beri 16 milyon yolcu kullandı. İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indirecek otoyol projesinde inşaatın tamamlanma oranı yüzde 50'yi geçti. Bunlar hep büyük projeler. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım bu projeyle birlikte İzmir'e bir gerdanlık kazandıracak. İzmir'in iki yakası birbirine bağlanacak. Projede Marmaray'ın benzeri bir tüp tünel, Ay-Yıldız motifli bir yapay ada var. Tabi bununla birlikte İzmir yeni bir turizm alanı da kazanmış olacak. Geçmişte İzmir, İstanbul'un hemen arkasından ikinciydi. Tekrar İzmir'i ikinci sıraya taşımamız lazım. Maliyeti 60 milyar lirayı bulan 35 Proje'de yapımına başlanan ya da tamamlananların sayısı 25'i buldu. 2023'te bambaşka bir İzmir olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez ay yıldızlı adayla taçlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN