Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımları yapan Bakanlık ve Bİrlİk

Giriş Tarihi: 19.3.2016
Yatırımları yapan Bakanlık ve Bİrlİk

İzmir Kuş Cenneti için “Bakanlığın delikli kuruş harcamadığını” söyleyen Kocaoğlu’na Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan “Açıklamalar gerçekle bağdaşmıyor” cevabı geldi

Gediz Deltası'nda bulunan İzmir Kuş Cenneti'ndeki düzenlemelerde "Bakanlığın delikli kuruşunun olmadığını" söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açıklamalarına Orman ve Su İşleri Bakanlığı cevap verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün sitesinde yer alan bültende "Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Gediz Deltası Sulak alanında flamingoların ürediği adayı büyüttü. Kuş cennetinde ziyaret merkezi, kuş gözlem kuleleri, gezi bisikletleri bulunuyor" ifadelerine Kocaoğlu önceki gün sert tepki göstermişti.
Belediye meclis toplantısında konuşan Kocaoğlu, "Bakanlığın, Müdürlüğün o adada, bisikletlerde, gözlem evinde, gözetleme kulelerinde bir delikli kuruşu varsa ben bu görevi bırakıp gideceğim" diye konuşmuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun bu çıkışına Orman ve Su İşleri Bakanlığı dün yaptığı yazılı açıklamayla karşılık verdi. Açıklamada, Kocaoğlu'nun sözlerinin gerçekle bağdaşmadığı, "Bakanlığın bir delikli kuruş harcamadığı" şeklindeki söylemin doğru olmadığı ifade edildi.

GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR
İzmir Kuş Cenneti'nin bulunduğu Gediz Deltası Sulak Alanı'ndaki tüm çalışmaların Bakanlık 13 Haziran 2007'de Ulusal Sulak Alan Komisyonu'nun toplantısında görüşüldüğünü ve çalışmalarımız 5 yıl süreyle uygulanması onaylanan Gediz Deltası Yönetim Planı kapsamında yapıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: "Yönetim planında, alanda yapılacak tüm faaliyetler ve bunları yapacak kurumlar belirlenmiş olup, planda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının yatırımına dair faaliyeti bulunmamaktadır. Burada Bakanlığımızdan müsaade alınmadan herhangi bir faaliyetin yürütülmesi de mümkün değildir." Bakanlık açıklamasında, İzmir Valiliği'nce Gediz Deltası Sulak alanındaki faaliyetleri yönetebilmek için 27 Aralık 2002 Bakanlar Kurulu kararıyla İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği'nin kurulduğu hatırlatılarak, şu bilgiler verildi:

BİRLİK BAŞKANI SIFATIYLA
"Birliğin başkanı İzmir Valisi iken, 2009 yılındaki seçimle Büyükşehir Belediye Başkanı, başkanlığa getirildi. Buradaki yatırımlar ne Aziz Kocaoğlu ne de İzmir Büyükşehir Belediye'si tarafından yapılmıştır. Bu yatırımlar İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği'ne üye kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmıştır. Yani Aziz Kocaoğlu burada belediye başkanı sıfatıyla değil birlik başkanı sıfatıyla bulunmaktadır. Ayrıca Birlik ile Bakanlığımız arasında eşgüdüm protokolü 8 Ağustos 2008 tarihinde imzalandı. Halen yürürlüktedir. Bu protokol 31 Aralık 2016'da bitecektir. Bu protokol kapsamında yapılması gereken çalışmalar Bakanlığımız ile iş birliği içerisinde birlikte yapılmaktadır. Netice itibariyle Aziz Kocaoğlu bu alana belediye başkanı sıfatıyla yatırım yapmamıştır. Yatırımlar yönetim planı kapsamında Aziz Kocaoğlu'nun başkanı olduğu birlik tarafından ilgili kurumlarca ve Bakanlığımızca yapılmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımları yapan Bakanlık ve Bİrlİk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN