Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in kalbinde en ünlüler çalışacak

Basmane'deki çukura inşa edilecek yapı için ülke içinden ve dışarıdan dünya çapında işler başarmış mimarları bünyesinde barındıran önemli firmalarla anlaşmaya varıldı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
İzmir'in kalbinde en ünlüler çalışacak

FOLKART Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak öncülüğünde, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve NAMET Genel Müdürü Tarık Kayar'dan oluşan üçlü konsorsiyumun, 80 milyon dolarlık teklifle TMSF'den satın aldığı, Basmane'deki alanda, yapılacak dev proje için proje geliştirecek mimarlık ofisleri belirlendi. Folkart Başkanı Mesut Sancak, İzmir'in kalbinin atacağı geleceğin görkemli projesinde, ülke içi ve dışından, dünya çapında işler başarmış, bünyelerinde ünlü mimarlar barındıran, Roy Higgs, Tabanlıoğlu Mimarlık, Yağcıoğlu Mimarlık, DDG, Mad Architects, Korucuoğlu Mimarlık ile anlaşıldığını söyledi. Sancak, seçilen mimari ekiplerin, önümüzdeki iki ay içinde mimari konsept projelerini oluşturacaklarını, bu süreç sonunda ortaya çıkan tüm projeleri, önce İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne, ardından İzmir kamuoyuna sunacaklarını söyledi. Mesut Sancak, tüm alternatifler inceledikten sonra, seçilecek üç proje arasından, ana projeye İzmir'in ortak aklının, karar vermesini arzuladıklarını belirtti. Sancak, ortak akıl ile şekillenecek görkemli proje konusunda, İzmirliler'in görüşlerini çok önemsediklerini, bu önemli sürece onları da dahil ederek, ortaya İzmir'e ve şehrin geleceğine yakışacak, Kültürpark ile bütünlüklü bir proje koymak istediklerini açıkladı.

İZMİR İÇİN KAZANÇ
Folkart Başkanı Mesut Sancak şunları aktardı: "Uzun yıllardır İzmir gibi çok değerli ve güçlü bir tarihsel mirasa sahip olan bir şehir için, mahcubiyet duygusu yaratan, sonunda halkın söylemiyle 'utanç çukuru' adını alan şehrin merkezindeki bu alanın geleceğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile mutabakatla, mutlaka 'ortak akıl' ışığında, İzmirliler'in katkısıyla belirleyeceğiz. Bu alanda; kültürsanat mekanları, sinemalar, alışveriş alanları, çok amaçlı salonlar, konferans salonları, rezidans ve ofis binaları yer alacak. En önemli ayağı ise proje kapsamında ciddi olarak artırılan kamu menfaati ile modern bir İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının yapılacak olmasıdır. Bu tablo da İzmir için bir kazançtır. Sonuçta şehre değer katan bir proje ortaya çıkacaktır."

750 BİN TL'LİK YATIRIM
Bu alana 750 milyon TL'lik yatırım yapmayı hedeflediklerini belirten Sancak, inşa aşamasında projede 4 bin kişinin çalışacağını, hayata geçtiğinde ise şehre 5 bin kişilik istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi. Proje takvimine göre seçilen altı mimarlık ofisi, 15 Mayıs tarihine kadar hazırladıkları konsept projeleri konsorsiyuma teslim edecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in kalbinde en ünlüler çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN