Yamanlar’dan vazgeç

Giriş Tarihi: 22.3.2016
Yamanlar’dan vazgeç

İzmir Büyükşehir’in Yamanlar’da yapmayı planladığı çöp tesisinin yeraltı sularına zarar vereceğini belirten Tanrıkulu, Kocaoğlu’na böyle seslendi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, geçen hafta İzmir'in Harmandalı Çöplüğü'nde yaşanan ve hayvanların ölümüne neden olan heyelanın ardından çöp sorununa dikkat çekti. İzmir'in çöp sorununun çözümü için bir değil kuzey, güney ve batı akslarında üç tesis kurulmasını öneren Tanrıkulu, "İzmir'de bugünkü evsel katı atıklarından, günde 280 bin metreküp biyogaz ve bu biyogazdan da 450 bin kwh elektrik enerjisi üretmek mümkün" diye konuştu.
Tanrıkulu, 1992 yılında açılan Harmandalı çöplüğüne 20 yıllık ömür biçildiğini ve şu anda Harmandalı'da 40-45 metre yükseklikte çöp dağları oluştuğunu anlattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslenen Tanrıkulu, "Etkisiz yetkililerimiz yaşanacak başka bir olası kazada vatandaşlarımız ölmeye başladığı zaman mı harekete geçecekler" dedi.
Büyükşehir'in Karşıyaka Yamanlar'da yapmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi için açıklanan bilirkişi raporunu değerlendiren Tanrıkulu, "Bu raporda çevreye, dolayısıyla Karşıyaka'ya zarar vereceği belirtilmiş. Karşıyaka Yamanlar'da akademisyenlerin, uzmanların, çevre örgütlerinin görüşü alınmadan, araştırma yapılmadan, vatandaşa sorulmadan alınan bu karar yargıdan geri dönecektir. Çöplerin bertarafı bahanesiyle çeşitli ülkeleri heyetlerle gezen Büyükşehir Belediyesi zamanı kötü kullanmakta, İzmir'e vakit kaybı yaşatmakta.
Kocaoğlu Yamanlar'dan vazgeçmeli. Orası çöp tesisi yeraltı su kaynaklarına zarar verir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamanlar’dan vazgeç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN