Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutkanlık 800 bin liralık zarar getirdi

Giriş Tarihi: 23.3.2016
Unutkanlık 800 bin liralık zarar getirdi

İzmir’deki elektronik ücret toplama sisteminde 6-7 Şubatta meydana gelen ve 800 bin liralık kamu zararına yol açan arızanın elektrik kesintisinden değil unutkanlıktan kaynaklandığı ortaya çıktı

İzmir'de toplu ulaşım araçlarına binişlerde ücretlendirmeyi sağlayan elektronik ücret toplama sisteminde 6-7 Şubat'ta yaşanan ve 800 bin liralık kamu zararına yol açan arızanın açıklandığı gibi elektrik kesintisinden değil, ihmaller zincirinden kaynaklandığı belirlendi.
6-7 Şubatta elektronik ücret toplama sistemindeki arıza dolayısıyla İzmirimkart'a yükleme yapılamadı. Kartlarında yetersiz bakiye bulunan çok sayıda vatandaşın toplu ulaşım araçlarından iki gün boyunca ücretsiz yararlanması, 800 bin liralık kamu zararının oluşmasına yol açtı.
Muhalefet, sistemdeki krizi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne taşıdı.
Şubat ayının ilk oturumunda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Baş- kan Aziz Kocaoğlu'na sorunun neden kaynaklandığını sordu. Başkan Aziz Kocaoğlu, sebebin elektrik kesintisi olduğunu belirterek, "TEDAŞ'ta elektrik kesinti oldu. Sonra bizim jeneratör devreye girdi. Orada elektrik kesintisinden dolayı problem yaşanıyor. 2 gün böyle bir sıkıntı yaşandı. Yaşanacak, keşke yaşanmasaydı. Bunu kim ister?" dedi.

KAPATMAYI UNUTTULAR
Egeli Sabah'ın yaptığı araştırma ise arızanın altında yatan ihmaller zincirini ortaya çıkardı. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgeye göre 800 bin liralık kamu zararına yol açan süreç şöyle gelişti:
GDZ Elektrik Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 5 Şubat Cuma günü Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Buca Toros'taki Bilgi Teknolojileri Merkezinin de elektrik aldığı trafonun bağlı olduğu yüksek gerilim hattında 'gerilim dönüşmesi' çalışması yaptı. Saat 08.00- 14.25 arasında gerçekleştirilen çalışma nedeniyle elektronik ücret toplama sisteminin ana sunucularının bulunduğu Buca Toros'taki Doğal Afetler Eğitim Merkezi'ne enerji verilemedi. 14.25 sıralarında tekrar elektrik verilmesine rağmen şebeke elektriğini sisteme veren enversör şalterinin devreye sokulması unutuldu. Şalter devre dışı kaldığında, sistem şebeke elektriğini alamadı, jeneratör çalışmaya devam etti.

YAKITINA BAKAN OLMADI
İkinci ihmal jeneratörün yakıt durumunun kontrol edilmemesi oldu. Yakıtı biten jeneratör 5 Şubat Cuma akşamı saat 22.30'da, yani şebekeye elektrik verildikten 8 saat sonra devre dışı kaldı. Bunun sonucu olarak da elektronik ücret toplama sisteminin beynini oluşturan ana sunucular enerjisiz kaldı, arıza yaptı. 6 Şubat'ta saat 14.00'de Büyükşehir Belediyesi, GDZ AŞ Genel Müdürlüğü'nü arayarak şebekede arıza ihbarında bulundu. Ekiplerin yaptığı inceleme sonucunda şebekede faz sırası değişikliği tespit edildi.
GDZ Elektrik'ten Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen cevapta ise şebekeye 5 Şubat'ta saat 14.25'te yeniden elektrik verildiği, Büyükşehir Belediyesi'nin sisteminin ise şebekeye elektrik verilmesinin üzerinden 8 saat geçtikten sonra saat 22.30'da arıza verdiği hatırlatıldı.
Bu saate kadar sistemin şebekede elektrik olmasına rağmen jeneratörden beslenmeye devam ettiğine dikkat çekildi. Yazının son bölümünde ise "Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan şifai görüşmelerde sisteme enerji sağlayan jeneratörün yakıtının bitmesi üzerine şebeke beslemesinin kesilmeden enversör şalterinin devre dışı bırakıldığı bilgisi alınmıştır" denildi.
Sistem krizine neden olan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığında görevli müdür K.Y. cezalandırılmak yerine ESHOT'a daire başkanı yapılmak istendi.
Ancak, Başkan Kocaoğlu'nun da hemşehrisi olduğu öne sürülen K.Y, daire başkanlığı için olmazsa olmaz koşul olan 10 yıl devlet memurluğu yapmış olma şartına takıldı. Söz konusu kişinin ESHOT'a koordinatör olarak görevlendirildiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutkanlık 800 bin liralık zarar getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN