Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaç geliştirmede heyecan verici büyük bir adım atıldı

İki hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen aday molekülün ilk Faz 1 çalışması Ege Üniversitesi'nde yapılacak

Giriş Tarihi: 24.3.2016
İlaç geliştirmede heyecan verici büyük bir adım atıldı

Ailevi Akdeniz ateşi ve behçet hastalıklarının tedavisi için Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma- Uygulama Merkezi (ARGEFAR) ve TRPHARM şirketinin işbirliği ile geliştirilen, RPH-104 adı verilen biyolojik molekülün Faz 1 klinik çalışmaları başlatıldı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, bölgede görülme sıklığı yüksek iki hastağın tedavilerinde kullanılmak üzere bir aday molekül geliştirildiğini, bu molekülün Türkiye'deki ilk Faz 1 çalışmasını da ARGEFAR'da yapacaklarını ifade etti. ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel de ilaç geliştirmede uzun bir sürecin söz konusu olduğunu, ilaçların önce hayvanlarda denendiğini, güvenli ve etkili olması durumunda insanlarda Faz 1 çalışmaları başlatıldığını anlattı.

DÜNYADA İLK OLACAK
Araştırmalarda geliştirilen biyolojik ajanın spesifik bir hedefi belirlediğini ve etkisini baskıladığını dile getiren Göksel, "O ajanla dünyada ilk Faz 1 çalışmasını gerçekleştireceğiz. Bütün ilaçlar piyasaya çıkmadan sağlıklı bireylerde güvenlik ve etki açısından araştırılıyor. Bu molekülle ilk çalışma olacak" dedi. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Önsel de yenilikçi tedaviler sayesinde Türkiye'de son 20 yılda ortalama yaşam süresinin 6 yıl uzadığını belirterek "İlaç hastalığın oluş mekanizmasına doğru hareket edecek. Kişiye özel tedavi uygulanacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaç geliştirmede heyecan verici büyük bir adım atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN