Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye personelinde ‘fişlenme’ endişesi

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Belediye personelinde ‘fişlenme’ endişesi

İzmir Büyükşehir’de “hangi personel hangi internet sitesine girdi” amirlerine raporlanacak. “Sakıncalı sitelere girenlerin tespiti zaten mümkün” diyen çalışanlar, baskı altına alınmaktan dolayı huzursuz

İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi , "internetin kamu yararı gözetilerek kullanılmasını kontrol etme" gerekçesiyle personelin gün içinde hangi web sitelerine girdiğini belirlemek üzere harekete geçti. Başlatılan uygulamaya göre her ayın sonunda kurum bilgisayarlarında internette ziyaret edilen site bilgi raporları, ilgili birim amirlerine sunulacak.
Birim amirleri gerekli gördükleri durumlarda memur hakkında ilgili kanun uyarınca işlem yapabilecek.
Sadece memurları değil aynı zamanda belediye bünyesinde görev yapan yapan sözleşmeli memur, daimi işçi ve şirket personelini de kapsayan uygulama belediye çalışanları arasında büyük huzursuzluk yarattı.

BASKI KORKUSU VAR
Belediye yönetiminin daha önce zaten Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine erişimi yasakladığını belirten personel, oyun, sohbet ve kelimeler üzerinden de bazı filtrelemeler nedeniyle pek çok siteye erişimin de zaten yasaklı olduğunu dile getirdi. Bilgi İşlem Dairesi'nin tüm bilgisayarları izleyebildiği için uygunsuz sitelere girişle ilgili önlemler alabileceğini dile getiren çalışanlar birim amirlerine verilecek raporların kişilere özel bir baskı unsuru olarak kullanılabileceğinden endişe ettiklerini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise uygulamayı ceza verme veya baskı amaçlı yapmadıklarını, amaçlarının internet kullanımını disipline etmek olduğunu açıkladı. Birim amirlerinden bazı personelin bilgisayarda mesai saatlerinde uzun süre işle ilgili olmayan internet sitelerine girdiği, işini aksattığı yönünde iddia ve şikayetler aldıklarını belirten yetkililer, caydırıcı olmak ve disiplini sağlamak amacıyla bu uygulamayı başlattıklarını söyledi. Kısa süreli haber edinme amaçlı olarak haber sitelerine girilmesinin normal olduğu ancak günde 1-2 saate varan işle ilgisi olmayan sitelere girilmesinin kamu yararı taşıladığı vurgulandı.

DENETİMİ KİM YAPACAK
Uygulamaya sendika yöneticileri de tepki gösterdi. Tüm Yerel Sen 1 No'lu Şube Bakanı Hakan Kıran Bu kişisel hak ve özgürlükler temelli iletişim kurma ve haber alma özgürlüğünün önünde engel olabilecek bir uygulamadır. Denetimi yapacak kişiler neye göre, kim tarafından seçilecek?
Bu belli değil. Sonuna kadar yanlış bir uygulamadır bu. Uygunsuz site varsa zaten kimin nereye girdiğini görüyorlar. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Çalışanların hangi sitelere girip giremeyeceğine kimler karar verecek"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye personelinde ‘fişlenme’ endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN