Prim zamlansa bile sigortanızı yaptırın

Sigortalılık oranları düşüyor ama uzmanlar eleştirilen trafik sigortası primlerinin kazalarda binlerce liralık tazminat ödenmesinin önüne geçeceğine dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Prim zamlansa bile sigortanızı yaptırın
Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr.
Banu Özgürel, ülkede yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda binlerce kişi yaşamını yitirirken 10 binlerce kişinin de yaralandığını belirterek kazaların yıllık 4 milyar dolar zarara neden olduğunu vurguladı.
Trafik sigortalarındaki prim artışlarının vatandaşların tepkisine neden olduğunu, ancak buna rağmen şirketlerin zararının sürdüğünü belirten Özgürel, "2015 yılına baktığımızda, toplanan prim miktarı 6 milyar 560 milyon 850 bin TL. 1 milyon 216 bin 398 kişiye 4 milyar 37 milyon 448 bin lira tazminat ödenmiş. Ancak işlemleri süren muallak tazminat miktarı da 4 milyar 335 milyon 202 bin lira olarak karşımıza çıkıyor. 6,5 milyar lira prim toplayan şirketlerin tazminat miktarları bu iki kalem hesaplandığında 8,4 milyarı buluyor. Yani sektörün zararı ortada" diye konuştu.

İKİSİ BİRBİRİNİ TAMAMLAR
Banu Özgürel, sigorta yaptırmayan vatandaşları uyararak, "Her ne kadar zam gelmiş olsa da sektörün zararı ve ödediği tazminatı düşündüğümüzde, trafik sigortası hala ucuz.
Ben kesinlikle yaptırırım. Çünkü herhangi bir kaza durumunda, yalnızca maddi hasarda araç başına 31 bin TL, sakatlık ve ölüm halinde ise 1 milyon 550 bin TL'ye kadar karşı tarafa ödemek zorunda kalabileceğim maddi ve manevi tazminatı cebimden ödeyeceğime bu ayın prim ortalaması olan 654 lirayı ödeyerek bu dertten kurtulurum" dedi.
Prim miktarlarındaki artışın bu zarar nedeniyle yaşandığını kaydeden Özgürel, "Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın zararını karşılar, kasko ise sizin zararınızı karşılar. Yani kasko ile trafik sigortası birbirini tamamlar.
Kaza durumunda cebinizden hiç para çıkmamasını istiyorsanız her iki sigortayı da yaptırmakta fayda var" diye konuştu.
Son zamanlarda bu konu hakkında her gün bir gelişme olduğunu ifade eden Yrd.
Doç. Dr. Özgürel, "Hatta kasko ile trafik sigortalarının birleştirilmesi gündeme geldi.
Ancak rakamlara bakacak olursak 2015 yılı Ocak ayında 1 milyon 483 bin 898 yazılan poliçe varken 2016 yılının Ocak ayında düşüş var ve 1 milyon 458 bin 199 adet poliçe yazılmış. Bu sayının çok daha fazla olması beklenirdi. Benzer durum Şubat ayı verilerinde de görünüyor. 2015 yılının Şubat ayında 2 milyon 812 bin 695 adet yazılan poliçe varken 2016 Şubat ayında 29 gün olmasına karşın çok küçük bir artışla 2 milyon 820 bin 314 yazılan poliçe var. Prim miktarları ise 2 kata yakın artmış. Bu Mart ayında da prim miktarı 2 kat artarken yazılan poliçe sayısı 24. günde geçen yılı yakalamış değil" diyerek azalışa dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prim zamlansa bile sigortanızı yaptırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN