Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir’e çöp vetosu

Orman Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar ve Menderes’e yapmak istediği çöp tesislerini uygun görmedi, alternatif yerler önerdi. ÇED raporunun alınması da zora girdi

Giriş Tarihi: 27.3.2016
Büyükşehir’e çöp vetosu
Harmandalı'ndaki çöp depolama alanının ekonomik ömrünü doldurması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentin kuzeyinde ve güneyinde kurmayı planladığı iki katı atık bertaraf tesisi zora girdi. Orman Genel Müdürlüğü, ÇED süreci devam eden Karşıyaka Yamanlar Dağı eteklerindeki alan için olumsuz görüş verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüş istenen alanla ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada "Katı atık bertaraf tesisi kurulmak istenen alanın tamamına yakını idaremiz tarafından tahsis alınmış alanda kalmaktadır" dendi. Olumsuz görüşün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirildiği ifade edildi. Orman Genel Müdürlüğü, ayrıca Büyükşehir'in Menderes'te Çakaltepe ve Palamutarası mevkilerinde kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi için de olumsuz görüş bildirdi. Şok gelişme üzerine Büyükşehir, Orman Genel Müdürlüğü'ne ikinci bir yazı yazarak Yamanlar Dağı eteklerinde kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi ile ilgili görüşünü, tekrar gözden geçirmesini talep etti.

OLUMSUZ DEĞERLENDİRİLDİ
Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada burası içinde olumsuz görüş belirtildi. Genel Müdürlük; "Ön izin talebi inceleme ve değerlendirme aşamasında olup, Menderes Belediye Başkanlığı'nın ve Çakaltepe Mahallesi'nin yörede Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi kurulmasını istemedikleri yönünde kamuoyunda haberler yer almaktadır. Yukarıda bahsedilen talepler idaremizce bu aşamaya kadar olumsuz değerlendirildiğinden alternatif saha araştırılmıştır. Alternatif olarak belirlenen sahalar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlilerine bildirilmiştir" dendi. Geçtiğimiz günlerde Egeli Sabah'ın konuğu olan Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, vatandaşların ilçelerine katı atık bertaraf tesisi kurulmasını istemediğini söylemişti. Soylu, "Menderesli istemiyorsa bu projeyi orada kimse hayata geçiremez. İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak gibi sırtında çok büyük bir yük taşıyan Menderes, bu yüzden yıllarca çok büyük eziyet gördü. Şimdi gelip de çöp tesisini Menderes'e kuracaklarmış. Kusura bakmasınlar. Menderes çöp tesisini hak etmiyo" diye konuşmuştu. Orman Genel Müdürlüğü'nün Büyükşehir'in yaptığı ön izin başvurusuna olumsuz yanıt vermesinde yörede yaşayan vatandaşların tesisi istemediğine ilişkin haberlerin yanı sıra Soylu'nun açıklamalarının da önemli rol oyladığı sızan bilgiler arasında yer aldı. Orman Genel Müdürlüğü ayrıca Menderes'te ön izin talebinde bulunulan alana alternatif olarak Büyükşehir'e başka yerlerin bildirildiği ifade edildi. Yamanlar 'a kurulmak istenen katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü'nün olumsuz görüş vermesi olumlu ÇED raporu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuran İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de işini zora soktu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’e çöp vetosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN