Zor koşullar altında bu büyüme başarıdır

Nihat Zeybekci, ’nin her türlü olumsuzluğa rağmen öz dinamikleri sayesinde hızla büyüyen bir ülke olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Zor koşullar altında bu büyüme başarıdır
Önceki dönem Ekonomi Bakanı, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, 'nin 2015 yılı son çeyreğinde yakaladığı yüksek büyüme rakamıyla birlikte, verisi açıklanmış bütün AB ülkelerinden hızlı büyüdüğünü ve dünyada Hindistan ve Çin'den sonra en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirtti. 2015 çeyreklik büyüme rakamlarının sırasıyla, yüzde 2,5, yüzde 3,7, yüzde 3,9 ve yüzde 5,7 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Zeybekci, " yıllık en az yüzde 5 büyüme hedefi olan, dinamik, gelişen bir ülkedir.
Zorlu koşullar altında, son çeyrek itibariyle yüzde 5'lik büyüme hedefini aşmış olmamız, ekonomisinin potansiyelinin en büyük göstergesidir. Dünya Bankası, IMF ve OECD gibi önemli uluslararası kuruluşlar Türkiye'nin 2015 yılında yüzde 3 civarında büyüyeceğini öngörmüşlerdi. Yine bu uluslararası kuruluşların 2016 yılında Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminleri yüzde 3-4 seviyelerinde. 2015 yılında tüm bu tahminlerin ötesinde bir büyüme gerçekleştiren Türkiye'nin, 2016 yılında da tahminleri aşacağını bekliyoruz" dedi.
Zeybekci, her türlü olumsuzluğa rağmen, kendi öz dinamikleri sayesinde kabına sığmayan Türkiye için yapılması gereken en önemli şeyin; ayak bağlarından kurtulmak olduğunu ifade ederek, "Böylelikle en az yüzde 5 ve üzeri seviyelerde sürdürülebilir büyüme sağlanacaktır" diye açıklama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zor koşullar altında bu büyüme başarıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN