Tesis yeri belirlemek on iki yıl mı sürer?

, Hükümeti suçlayıp, “’e gareziniz mi var” diyor. Ancak üçüncü başkanlık döneminde, hala çöp tesisinin yerinin tartışılması “mızrak çuvala sığmıyor” dedirtiyor

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Tesis yeri belirlemek on iki yıl mı sürer?
'in kangren olan sorunlarının çözülememesini sürekli "Hükümet engelliyor da ondan" argümanıyla izah eden Büyükşehir Belediye Başkanı , önceki gün Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreçleriyle ilgili Bakanlıkları suçladı ve "İzmir'e gareziniz mi var" diyerek, yeni tartışmanın fitilini ateşledi. Ancak İzmir'in çöplerinin vahşi yöntemle depolandığı Harmandalı'daki tesisin ömrünü çoktan doldurmuş olmasına ve kentin modern katı atık bertaraf tesislerine ihtiyaç duymasına rağmen, hala yer tartışması yapılyor. Kocaoğlu, 2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Üç dönemdir bu görevi yürütüyor. Çöp depolama alanlarının tespiti ve inşası belediye başkanlarının öncelikli olarak ele alması gereken hayati konular. Ancak İzmir'de yeni çöp tesisinin yapılmasına ilişkin somut adımlar 2013 yılında atıldı. Üç yıldır da "neresi olacak" diye tartışılıyor. Bu tablo, "ÇED raporu verildi-verilmedi" tartışmalarının ötesindeki bir yerel yönetim sorununu açıkça ortaya koyuyor.

ODANIN RAPORU OKU BARİ
Kocaoğlu'nun, Bakanlıkları suçlayan açıklamalarına cevap veren AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, bunca yıldır doğru düzgün bir yer bulunamadığını belirterek, "Uzun zamandan beri her şeyde süreci Hükümet mi yönetti? Belediye başkanı sadece Hükümeti suçlayarak, devletin kurumlarını göstererek ne yapmaya çalışıyor anlayabilmiş değilim" dedi. Sorunun ön yargılarla değil, bilimsel yöntemlerle çözülmesi gerektiğini vurgulayan Delican, şunları söyledi: 'Orman Bakanlığı raporu verdi-vermedi demeden önce Jeoloji Mühendisleri Odasının raporunu okusun. Yer altı suları ile ilgili değerlendirmesini okusun.Yaramaz çocuk gibi mızmızlanmak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na yakışmıyor. Sorunu çözmek için irade ortaya koymalı. Devletin İzmirli hemşehrilerimize ne gibi garezi olabilir? Bu düşmanlaştırmanın, ötekileştirmenin ne katkısı var? Nereye varmak istiyor? Bu sözü kullanacak kadar alçalması kendisine hiç yakışmıyor."

ALAN MUHAFAZA ORMANI
Orman ve Su İşler Bakanlığınca yapılan açıklamada da İzmir Büyükşehir Belediyesince Yamanlar'da yapılmak istenen Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisine, bölgenin "muhafaza ormanı içinde kalması" nedeniyle olumsuz rapor verildiği bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının Yamanlar'da kurmayı planladığı tesis için ÇED aşamasında Orman Genel Müdürlüğüne görüş sorulduğunun belirtildiği açıklamada, sahanın tamamına yakınının Orman Genel Müdürlüğüne tahsis edildiği kaydedilerek, şunlar belirtildi: "Bölge Müdürlüğümüzce muhafaza ormanı içinde kalması sebebiyle olumsuz rapor yapılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü tarafından da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına olumsuz görüş bildirilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Orman Genel Müdürlüğü tarafından görüşünün tekrar değerlendirilmesi maksatlı talebi bulunmaktadır." Öte yandan Menderes ilçesinde Çakaltepe ve Palamutarası mahalleleri civarında ayrı bir tesis için ön izin talebinin bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi: "İzin talebi, inceleme ve değerlendirme safhasında olup Menderes Belediye Başkanlığının ve Çakaltepe Mahallesi'nin yörede katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi kurulmasını istemedikleri yönünde kamuoyunda haberler yer almaktadır. Söz konusu talepler Bakanlığımızca yukarıda bahsedilen sebeplerle olumsuz değerlendirildiğinden alternatif saha araştırılmıştır. Belirlenen alternatif sahalar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına bildirilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesis yeri belirlemek on iki yıl mı sürer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN