, Avrupa’daki kentlerden güvenli

Giriş Tarihi: 4.4.2016
İzmir, Avrupa’daki kentlerden güvenli

Kara Komutanlığı Politik Danışmanı Heidi Meyer, “İzmir şu anda Avrupa’daki büyük kentlerden terör yönüyle daha güvenlidir. Kendimi burada güvende hissediyorum” diye konuştu

Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) tarafından düzenlenen " ve Suriye" başlıklı konferansa İzmir Kara Komutanlığı Politik Danışmanı Heidi Meyer konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş ile bir araya gelen Meyer, Torbalı'daki kamplarda kalan Suriyeli mülteciler için İzmir Üniversitesi tarafından yapılan yardımlar konusunda bilgi aldı ve İzmir NATO komutanlığının da bu kamplara yardımda bulunabileceğini, konu ile ilgili görüşmelerde bulunacağını söyledi.

RUSYA'NIN TUTUMU
Terörün tüm dünya ülkeleri için olduğu gibi NATO üyesi 28 ülke için de hayati bir sorun olduğunu söyleyen Meyer, terörün tanımlanması noktasında NATO üyesi 28 ülkenin de farklı görüşe sahip olduğunu ancak her bir ülkenin kendi anlayışı çerçevesinde terörle aktif mücadele içinde olduğunu söyledi. İki yıldan fazla zamandır NATO İzmir Kara Komutanlığında görev yaptığını hatırlatan Meyer, "İzmir şu anda Avrupa'daki büyük kentlerden terör yönüyle daha güvenlidir. Kendimi burada güvende hissediyorum" dedi. "NATO ve Suriye" başlıklı konferansta Suriye'de yaşanan savaş, küresel terör tehdidi, artan mülteci sorunu ve Rusya konusunda değerlendirmelerini aktaran Meyer, Rusya'nın özellikle Gürcistan ve Ukrayna krizlerinde görüldüğü üzere, uluslararası alanda gittikçe saldırgan ülkeye dönüştüğünü ve öngörülemez bir tutum içinde olduğunu söyledi. Bu nedenle NATO'nun Rusya'ya ile olan ilişkilerinin eskisi gibi olmayacağını vurgulayan Meyer, "NATO Rusya ile yeni bir soğuk savaş başlatma amacında değildir ancak, Rusya'nın karşısında güçlü olmak zorundadır. Bu Rusya'nın daha saldırgan bir dış politika izlemesine engeller. NATO güçlü olduğu sürece, Rusya uzlaşmayı tercih edecektir" dedi. Suriye konusunda Batı ve Rusya'nın birlikte harekete ederek tarafları uzlaştırmaya zorlamasının şu anki en uygun çözüm gibi göründüğünü dile getiren Meyer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaçak göçmenlerle ilgili sorun şu anda Suriye'de yaşananlar ve ülkesini terk eden yaklaşık 4 milyon mülteci nedeni ile gündemde. Ancak Suriye'de savaş sona erse bile mülteci sorunu sona ermeyecek. Farklı kıta ve ülkelerden kaynaklanan mülteci sorunlarını çözmek için ülkeler çalışmaya devam edecekler. Çünkü mülteci sorunu sadece insanların yer değiştirmesi değil beraberindeki ekonomik ve güvenlik sorunları nedeni ile ülkeler için büyük önem arz etmeye devam edecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, Avrupa’daki kentlerden güvenli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN